Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaBu Yıl Hac Sırasında Ölen Hacılar Arasında 68 Kızılderili

Bu Yıl Hac Sırasında Ölen Hacılar Arasında 68 Kızılderili

Suudi Arabistan’daki bir diplomat Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu yıl hac ziyareti sırasında 68 Hint vatandaşının yakıcı sıcaklıkla işaretlenerek öldüğünü ve toplam rakamı 600’den fazlaya çıkardığını söyledi.

“Yaklaşık 68 kişinin öldüğünü doğruladık… Bazıları doğal nedenlerden dolayı ve birçok yaşlılık hacımız vardı. Ve bazıları hava koşullarından kaynaklanıyor, varsaydığımız şey bu,”Anonimlik şartıyla konuşan diplomat afp’ye verdiği demeçte.

Yeni ücret, iki Arap diplomatın Salı günü afp’ye verdiği demeçte, İslam’ın beş sütunundan biri olan ve imkanlara sahip tüm Müslümanların en az bir kez yerine getirmesi gereken hac sırasında 550 ölümlerinin kaydedildiğini söylemesinin ardından geldi.

Arap diplomatlar, bu rakamın 323 Mısırlı ve 60 Ürdünlü olduğunu ve bunlardan birinin neredeyse tüm Mısırlıların “ısı nedeniyle” öldüğünü belirtti.

Endonezya, İran, Senegal, Tunus ve Irak’ın özerk Kürdistan bölgesi tarafından da ölümler doğrulandı, ancak çoğu durumda yetkililer nedenini belirtmedi.

Bir AFP çetelesine göre, şimdiye kadar bildirilen toplam ölü sayısı 645’tir.

Geçen yıl, çoğu Endonezya’dan olmak üzere 200’den fazla hacının öldüğü bildirildi.

Suudi Arabistan, yalnızca Pazar günü 2.700’den fazla “ısı tükenmesi” vakası bildirmesine rağmen, ölümler hakkında bilgi vermedi.

Hindistan’ın ölümlerini doğrulayan diplomat, bazı Hintli hacıların da kayıp olduğunu söyledi, ancak kesin bir sayı vermeyi reddetti.

“Bu her yıl oluyor… Bu yıl anormal derecede yüksek olduğunu söyleyemeyiz “dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar