Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaColumbia Üniversitesi Protestoların Ardından Ana Başlangıç Törenini İptal Etti

Columbia Üniversitesi Protestoların Ardından Ana Başlangıç Törenini İptal Etti

Columbia Üniversitesi Pazartesi günü, Ivy League Okulunu sarsan Filistin yanlısı haftalarca süren protestoları takip eden bir karar olan daha küçük, okul temelli etkinlikler lehine 15 Mayıs’ta yapılması planlanan üniversite çapındaki ana açılış törenini iptal etti.

Columbia yaptığı açıklamada, “Başlangıç etkinliklerimizin merkezini, 15 Mayıs’ta yapılması planlanan üniversite çapında tören yerine öğrencilerin akranlarıyla birlikte bireysel olarak onurlandırıldığı Sınıf Günlerimiz ve okul düzeyinde törenlerimiz yapmaya karar verdik” dedi. son birkaç haftayı “öğrenciler için inanılmaz derecede zor topluluğumuz.”

Ulusal dikkatleri üzerine çeken Columbia’daki protestolar, ABD’deki düzinelerce üniversitede benzer gösterilere ilham verdi.

Öğrenciler Gazze’de ateşkes çağrısında bulundular ve okullarının İsrail’le bağları olan şirketlerden ayrılmasını talep ettiler.

Columbia da dahil olmak üzere bazı üniversiteler, yüzlerce protestocuyu dağıtmak ve tutuklamak için coplar ve el bombaları kullanan çevik kuvvet polisini çağırdı ve kampüs güvenliğine duyulan büyük ihtiyacı gerekçe gösterdi. Sivil haklar grupları, ifade özgürlüğüne gereksiz yere şiddet içeren ihlaller gibi taktikleri kınadılar.

Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarında 34.600’den fazla Filistinli öldürüldü. Savaş, Hamas’ın Ekim ayında İsrail’e saldırmasıyla başladı. İsrail rakamlarına göre, 7 Aralık’ta yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve 133’ü Gazze’de esaret altında kaldığına inanılan 252 kişiyi kaçırdı.

Kampüslerdeki kargaşa, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birkaç kolej ve üniversitenin başlama törenlerini tamamen yeniden yerleştirmesine, değiştirmesine veya iptal etmesine neden oldu.

Nisan ayında, Güney Kaliforniya Üniversitesi, Filistin karşıtı nefretle susturulduğunu söyleyen Müslüman bir öğrencinin veda konuşmasını iptal ettikten bir hafta sonra ana sahne törenini de iptal etti.

Columbia Pazartesi günü yaptığı açıklamada, mezuniyetle nasıl başa çıkılacağına karar vermede öğrenci liderlerine danıştığını söyledi. Protestoların çoğunun gerçekleştiği yukarı Manhattan kampüsünde gerçekleşecek olan törenlerin çoğu, yaklaşık 8 km uzaklıktaki ana spor kompleksinde gerçekleşecek.

Gösteriler, tartışmalı bir ABD seçim yılında Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump’ın Beyaz Saray rövanş maçında karşı karşıya gelmesiyle siyasi bir parlama noktası olarak ortaya çıktı.

Columbia’nın yöneticilerini Nisan ayındaki bir kampüs ziyareti sırasında göstericilere karşı çok hoşgörülü olmakla suçlayarak kınayan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Pazartesi günü onları tekrar eleştirerek, başlamayı iptal etme kararının binlerce mezunun hak ettikleri tanınmayı reddettiğini söyledi.

Johnson ayrıca okulun mütevelli heyetini üniversite Başkanı Nemat Minouche Shafik’i görevden almaya çağırdı ve iptalin “düzeni sağlamak yerine kontrolü Hamas destekçilerine bırakmayı tercih edeceğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.”

New York polisi geçen hafta Filistin yanlısı protestocular tarafından barikat kurulan bir Columbia binasını temizledi, kampüs içinde ve çevresinde 100’den fazla kişiyi tutukladı ve bir kampı dağıttı.

Geçtiğimiz hafta İsrail yanlısı ve Filistin yanlısı protestocuların çatıştığı ve polisin Perşembe günü Filistin yanlısı bir kampı temizlerken 200’den fazla kişiyi tutukladığı Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nde Şansölye Gene Block yeni bir Kampüs Güvenliği Ofisi duyurdu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar