Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaİsrail'in Refah'tan Tahliye Kararı Küresel Alarma Neden Oldu

İsrail’in Refah’tan Tahliye Kararı Küresel Alarma Neden Oldu

İsrail, Filistinlileri, böyle bir hareketin sonuçlarıyla ilgili artan küresel alarmın ortasında, güney Gazze kentini kara istilası öncesinde Pazartesi günü doğu Refah’tan ayrılmaya çağırdı.

Tahliye çağrısı, Filistinli militan grubun Kahire’deki hafta sonu müzakereleri sırasında yedi aylık savaşı sona erdirme talepleri konusunda İsrail ile Hamas arasındaki anlaşmazlığı izledi.

Mısır devletine bağlı medya, Hamas’ın silahlı kanadının Pazar günü dört İsrail askerini öldürdüğü iddia edilen roket saldırısının ardından görüşmelerin durduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, uluslararası kaygılara meydan okuyarak, herhangi bir ateşkes olursa olsun Refah’a kara birlikleri gönderme sözü verdi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ve Netanyahu’nun Pazartesi günü daha sonra konuşacaklarını söyledi.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü afp’ye verdiği demeçte, “Refah’ın İsrail hükümetine yönelik büyük bir kara istilasına ilişkin görüşlerimizi açıkça belirttik ve cumhurbaşkanı bugün başbakan ile konuşacak.” dedi.

“Rehine anlaşmasının rehinelerin hayatlarını korumanın ve bir milyondan fazla insanın barındığı Refah’ın işgalinden kaçınmanın en iyi yolu olduğuna inanmaya devam ediyoruz.

“Bu görüşmeler şu anda devam ediyor.”

Hamas, İsrail’in kuşatılmış Gazze Şeridi’nde devam eden insani felakete veya orada tutulan rehinelerin kaderine bakılmaksızın “büyük çaplı bir saldırı planladığını” söyledi.

Filistin cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Washington’a Refah’ta “katliamı” önleme çağrısı yapıldı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, “Filistinlilere yönelik bir katliam daha yapılıyor… Herkes bunu önlemek için şimdi harekete geçmeli.”

UNICEF, Refah’a tıkılan yaklaşık 600.000 çocuğun “daha fazla felaketle” karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

İsrail’in “sınırlı” ve geçici tahliye emri, “insanları zarardan kurtarmayı” amaçladı ve İsrail ordusunun Refah’ın bitişiğindeki bir bölgeden geldiğini söylediği ölümcül roket ateşini izledi.

Gazzeli sivil savunma ve yardım yetkilileri, İsrail jetlerinin El Şuka ve El Selam’ın da aralarında bulunduğu Refah bölgelerini vurduğunu ve her ikisinin de tahliye edilmesinin söylendiğini söyledi.

Filistin Kızılayı, “binlerce” Gazzeli’nin hareket halinde olduğunu ve doğu Refah’tan ayrıldığını söyledi.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, doğu Refah sakinlerini sahildeki El Mevasi’deki “genişletilmiş insani bölgeye” yönelmeye çağırdı.

Bu alan “sahra hastanelerini, çadırları ve artan miktarda yiyecek, su, ilaç ve ek malzemeleri içeriyor” dedi.

Ancak yardım grupları, İsrail tarafından belirlenen güvenli bölgenin insan akınına hazır olmadığını söyledi.

Norveç Mülteci Konseyi direktörü Jan Egeland, “Bölge zaten aşırı gerilmiş ve hayati hizmetlerden yoksun” dedi.

Gazze’deki ana yardım grubu UNRWA, “Refah’taki bir İsrail saldırısı daha fazla sivil acı ve ölüm anlamına gelecektir” dedi.

BM ajansı “tahliye etmiyor” diye ekledi.

Bir İsrail askeri sözcüsü kaç kişinin hareket etmesi gerektiği sorulduğunda, “Tahmin yaklaşık 100.000 kişidir.”

Kızılay, belirlenen tahliye bölgesinin, çoğu zaten başka yerlerden sökülmüş olan yaklaşık 250.000 kişiye ev sahipliği yaptığını söyledi.

36 yaşındaki Abdül Rahman Ebu Cezer, ailesinin sığınması söylenen bölgenin “çadır kurmamız için yeterli alana sahip olmadığını” çünkü zaten dolu olduğunu söyledi.

“Nereye gidebiliriz?” O sordu.

Pazartesi günü AB dışişleri bakanı Josep Borrell tahliye emirlerini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve İsrail’i kara saldırısından “vazgeçmeye” çağırdı.

Fransa dışişleri bakanlığı, Refah’a yönelik bir saldırıya “şiddetle karşı çıktığını” söyledi.

İsrail’in resmi rakamlarından oluşan bir AFP çetelesine göre, Gazze’nin şimdiye kadarki en kanlı savaşı, Hamas’ın İsrail’e eşi görülmemiş 7 Ekim saldırısının ardından başladı ve bu da çoğu sivil olmak üzere 1.170’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı.

İsrail, 7 Ekim’de militanlar tarafından kaçırılan rehinelerin 128’inin Gazze’de kaldığını tahmin ediyor, bunlardan 35’i ordunun öldüğünü söylüyor.

İsrail, Gazze’de çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 34.735 kişinin ölümüne neden olan acımasız bir bombardıman düzenledi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Refah’ta yaklaşık 1,2 milyon insan barınıyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar