Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıEnerjiCovestro, Teklifi 12,5 Milyar Dolara Çıkardıktan Sonra Adnoc Anlaşmasına Kapı Açtı

Covestro, Teklifi 12,5 Milyar Dolara Çıkardıktan Sonra Adnoc Anlaşmasına Kapı Açtı

Alman Covestro Pazartesi günü yaptığı açıklamada, BAE enerji binbaşısının bir yıldan fazla bir süredir kimyasal firmayı takip etmesinin ardından 11,7 milyar avroluk iyileştirilmiş bir devralma teklifi yapmasının ardından Adnoc ile müzakereleri hızlandırdığını söyledi.

İnşaat ve mühendislik için plastik ve kimyasallar üreten Covestro, kitaplarını Adnoc’a açtığını ve iki tarafın “Covestro’nun daha fazla büyüme stratejisine destek de dahil olmak üzere olası bir işlemin temel yönleriyle ilgili genel olarak ortak bir anlayışa ulaşabileceğine” inandığını söyledi.

Daha önce açık uçlu olarak nitelendirilen görüşmeler şimdi “somut müzakereler” olacak ve Covestro, hisse başına 62 € teklifte bulunduktan sonra Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi’ne durum tespiti bilgisi sağlayacağını söyledi.

Bu, görüşmelere aşina olan kişilerin söylediklerine dayanarak, daha önce 60 € ‘dan fazlaydı.

Görüşmelerin “zamanında” devam edeceğini ve bir anlaşmaya kesinlik bulunmadığını söyleyen Covestro’nun hisseleri 1356 gmt’de yüzde 6 artışla 54,3 €’ya yükseldi.

LSEG verilerinin Covestro’nun ilk 10 hissedarından biri olarak gösterdiği Union Investment’ın fon yöneticisi Arne Rautenberg, ”Covestro’nun şu anda Adnoc ile müzakere ettiği gerçeğini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

“Ancak bir yatırımcının bakış açısına göre, hisse başına 62 € teklif fiyatı konusunda hala iyileştirmeye yer var.”

Bu aşamaya gelmek bir yıldan fazla sürdü. Adnoc’un ilk gayri resmi teklifi Haziran 2023’te bildirildi, ancak Covestro’nun görüşmelere girmesi geçen yılın Eylül ayına kadar değildi.

Ve Aralık ayında, Avrupalı kimya üreticisi ocı’nin amonyak ve üre üreticisi Fertiglobe’daki hissesini 3,6 milyar dolara satın almayı kabul etti. Reuters, Nisan ayında yaptığı açıklamada, bir süredir İngiltere’nin bp’sini satın almayı düşündüğünü bildirdi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar