Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaSağlık Görevlileri Binlerce Gazzeli Çocuğu Yetersiz Beslenme Nedeniyle Taramayı Hedefliyor

Sağlık Görevlileri Binlerce Gazzeli Çocuğu Yetersiz Beslenme Nedeniyle Taramayı Hedefliyor

Gazze’deki sağlık görevlileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, insanlar yeni bölgelere kaçarken açlığın yayıldığı korkusuyla küçük çocukların ciddi yetersiz beslenme açısından taranmasını hızlandırmaya çalıştıklarını söyledi.

Yardım grubu Uluslararası Tıp Birliği (IMC) ve ortakları, doktorlarından biri olan Mumawwar’ın Reuters’e telefonla verdiği demeçte, ‘Bul ve Tedavi Et’ kampanyasının bir parçası olarak 5 yaşın altındaki 200.000’den fazla çocuğa ulaşmayı planladıklarını söyledi.

“Yerinden edilmeyle birlikte, topluluklar temiz suya erişimi olmayan veya yiyeceğe yeterli erişimi olmayan yeni yerlere yerleşiyor” dedi. “Daha fazla vakanın kaçırılmasından korkuyoruz.”

Hafta sonu aileler, ajansın güvensizlik nedeniyle güneydeki Refah kentindeki iki merkezi kapatması gerektiğini söylemesinin ardından açılan Deyr el Balah kentindeki bir IMC kliniğine çoktan geliyorlardı.

Beslenme Sorumlusu Raghda Ibrahim Qeshta, Reuters’e çocuğu dikkatlice tutarken, beş yaşındaki Jana Ayad’ın ishal ve kusma şikayeti ile geldiğinde sadece 9 kilo ağırlığında olduğunu söyledi.

“Kızım benim önümde ölüyordu,” dedi Nasma Ayad yatağın yanına otururken. “Ne yapacağımı bilmiyordum.”

Doktorlar, Jana’nın tedaviden sonra biraz kilo almaya başladığını, ancak tavşan pijamalarında halsiz bir şekilde uzanırken kaburgalarının gösterilmesiyle hala acı verici derecede zayıf olduğunu söyledi.

Personel, çocukların kollarının çevresini ölçerek beslenme seviyelerini ölçebilir. Bir Reuters kameramanının kısa ziyareti sırasında ölçümlerden en az ikisi sarı banttaydı ve bu da yetersiz beslenme riskini gösteriyordu.

BM liderliğindeki bir grup yardım kuruluşu, Gazzeli çocukların yaklaşık yüzde 7’sinin Ekim ayında İsrail-Hamas çatışması başlamadan önceki yüzde 0,8’e kıyasla akut olarak yetersiz beslenebileceğini tahmin ediyor. 7.

Şimdiye kadar şiddetli açlığın en kötüsü kuzey’deydi ve BM destekli bir rapor Mart ayında yakın kıtlık konusunda uyardı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar