Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaDanimarka Başbakanı Kopenhag'da Bir Adam Tarafından 'Vurulduktan' Sonra 'Şok Oldu'

Danimarka Başbakanı Kopenhag’da Bir Adam Tarafından ‘Vurulduktan’ Sonra ‘Şok Oldu’

Ofisi, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in 7 Haziran Cuma günü Kopenhag meydanında bir adam tarafından “vurulduğunu” ve AB şeflerinin saldırıyı hızla kınadığını söyledi.

Danimarka başbakanlığı, Afp’ye yaptığı açıklamada, Frederiksen’in “olay karşısında şok olduğunu”, ancak daha fazla ayrıntı vermediğini söyledi.

“Başbakan Mette Frederiksen, Cuma akşamı Kopenhag’daki Kultorvet’te bir adam tarafından vuruldu. Adam daha sonra tutuklandı “dedi.

Olay, bu haftaki AB seçimleri öncesinde işteki siyasi yelpazenin dört bir yanından gelen politikacılara veya Almanya’daki kampanya izine yönelik bir dizi saldırının ardından geldi.

15 Mayıs’ta Slovakya Başbakanı Robert Fico, merkezi Handlova kasabasındaki bir hükümet toplantısının ardından taraftarları selamlarken yakın mesafeden dört kez vuruldu.

Suikast girişiminden kurtulan Fico, vurulduktan sonra yakındaki bir şehirdeki bir hastaneye götürüldü ve burada iki uzun ameliyat geçirdi.

İki tanık, Marie Adrian ve Anna Ravn, BT gazetesine verdiği demeçte, Frederiksen’in akşam 6’dan (1600 GMT) hemen önce yakındaki bir çeşmenin yanında otururken meydana geldiğini gördüklerini söyledi.

İki kadın gazeteye verdiği demeçte, “Bir adam ters yönde geldi ve omzuna sert bir şekilde bastırarak yana düşmesine neden oldu” dedi.

“Güçlü bir itme” iken Frederiksen’in yere çarpmadığını söylediler.

Tanıklara göre, başbakan daha sonra yakındaki bir kafede oturmaya devam etti.

Adamı uzun ve zayıf olarak tanımladılar ve acele etmeye çalıştığını, ancak takım elbiseli erkekler tarafından yakalanıp yere itilmeden çok uzaklaşmadığını söylediler.

Cuma günü AB başkanı Charles Michel ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Frederiksen’e yapılan saldırıyı sert bir dille eleştirdi.

Metsola, Danimarka hükümet başkanını “güçlü kalmaya” çağırırken, X’e bir gönderide “şiddetin siyasette yeri olmadığını” ekledi.”

Michel de “saldırıdan öfkelendiğini” söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı, X’e ayrı bir gönderide “Bu korkakça saldırganlık eylemini şiddetle kınıyorum” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar