Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaFikirVizesiz Giriş ile Dubai'den Bogota'ya Yeni Uçuşlar Stratejik Düşüncedir

Vizesiz Giriş ile Dubai’den Bogota’ya Yeni Uçuşlar Stratejik Düşüncedir

Stratejik düşünme, yerel olarak başarılı bir şirketi küresel bir oyuncuya dönüştüren şeydir. Havacılık dünyasında Emirates, geçmişteki başarıların gelecekteki büyümenin garantisi olmadığını kabul ediyor. Bir zamanlar pazarlarına hakim olan çok sayıda yerli ve yabancı havayolu artık mevcut değil. Sermaye ve güçlü liderlik tek başına karlılığa yol açmaz. Büyümeyi belirleyen şey stratejidir. Farklı açılardan kısa ve uzun vadeli düşünme kilit değişkenleri incelemek, bir zamanlar yerel olan bir şirketin küresel bir marka haline gelmesinin reçetesini oluşturur.

1985 yılında sadece iki uçakla kurulan Emirates – sürekli olarak dünyanın en iyi havayollarından biri seçildi – şimdi 130’dan fazla varış noktasına sahipken Airbus A380’lerin ve Boeing 777’lerin en büyük filolarını uçuruyor.

Çarşamba öğleden sonra, And Dağları ile çevrili deniz seviyesinden yaklaşık 2.500 metre yükseklikte bulunan Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki El Dorado Uluslararası Havaalanı’ndaki A14 Kapısı’ndaki basın toplantısında Emirlik ve Kolombiya yetkilileri, her iki ülke için de büyüme fırsatlarından bahsetti. Miami üzerinden yeni başlatılan Dubai’den Bogota’ya günlük hizmet, Mayıs ayında Emirates ile Kolombiya’nın bayrak taşıyıcısı Avianca arasında imzalanan bir kod paylaşımının ardından basit bir hareket değil. Bu, Dubai’yi Bogota’ya stratejik olarak bağlamak için bir hamleydi.

Fakat Orta Doğu’daki üç milyonluk bir şehri, 13.000 kilometre uzaklıktaki Güney Amerika’da 11 milyondan fazla olan yaklaşık 500 yıllık bir şehirle birleştirmenin faydası nedir?

Emirates EVP Yolcu Satışları ve Ülke Yönetimi Nabil Sultan’ın cevabı vardı. “Yeni uçuşlar, ticaret akışlarını iyileştirmek, pazara erişimi iyileştirmek ve Kolombiya ile BAE arasındaki bir dizi sektörde yatırım için yollar açmak için bir kanal haline gelecek.”

Nisan ayında BAE ve Kolombiya kapsamlı bir ekonomik ortaklık anlaşması imzaladılar.

BAE’nin resmi haber ajansı Wam, Kolombiya ile yapılan anlaşmanın tarifeleri düşüreceğini, ticaret engellerini kaldıracağını ve enerji ve turizm sektörlerine yatırımları artıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Şeyh Muhammed, stratejik ortaklıkların kurulmasının BAE’nin geleceğe yönelik BAE vizyonunu paylaşan ülkelerle bağlantı kurma çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Daha somut bir düzeyde, Dubai ve Bogota’nın çalışmasını sağlayan şey, her iki şehrin de kendilerini gastronomik destinasyonlar olarak görmesidir. Dünyanın en iyi 50 Restoranı bu hafta 2024 listesini yayınladı ve Dubai’deki Trèsind Studio 13. sırada; Bogota’daki El Chato ise 25. sırada yer aldı. El Dorado Uluslararası Havaalanı basın toplantısından bir gün sonra, Grand Hyatt Bogota’daki bir toplantı odasındaki turizm yetkilileri, Bogota’daki gelişen mutfak sahnesinin kanıtı olarak birçok ödülü gösterdi.

Ancak Dubai’den Bogota’ya Miami üzerinden yapılan bu hizmet, sadece Güney Amerika destinasyonuna bir tat vermek için gurme çekmekle ilgili değil.

İki ülke arasındaki petrol dışı ticaret rekor seviyelerde ve büyüyor; kargo sevkiyatları tırmanıyor (yeni rota uçakların günde 20 ton kargo taşımasına izin verecek); ve bürokrasi azalıyor (Kolombiyalılar ve Emirlikler Dubai ve Bogota’da 90 güne kadar vizesiz girişin tadını çıkarabilirler).

Bogota, 500 yıllık tarihin ve insanların bir karışımıdır, Dubai ise Rus, Çin, Hint, Pakistan, ingiliz ve diğer 180’den fazla milletten oluşan zengin bir koleksiyondur. Bu insanlar, emirliği, geleneksel bir Orta Doğu çekirdeğini korurken, gelişen bir gece hayatına ve mutfak açık büfesine sahip kozmopolit bir şehir haline getirmeye yardımcı oldular. Dijital tüketim çağında, her iki şehir de içerik oluşturucular için caziptir ve sosyal medya yayınlarının viral hale gelmesi için gerekli olan ideal görsel arka planı sunar.

Ortadoğu’dan Latin Amerika’ya seyahat, Osmanlı İmparatorluğu’nun gerilemesiyle yaklaşık 150 yıl önce gerçekten ciddi bir şekilde başladı. 2024’te Kolombiyalılar, BAE’deki en hızlı büyüyen diaspora topluluklarından biri haline geldi. Aslında, Latin Amerika toplulukları arasında en büyüğüdür.

Bogota’da neredeyse yarım bin yıllık bir tarih şimdi Dubai’nin modernliği ile bağlantılı. Bu iki şehri birbirine bağlamaya yönelik bu stratejik hamle, Emirates’in günümüz havacılığının bir dayanağı olduğu anlamına geliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar