Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaDsö Başkanı, Güney Gazze Hastanelerinin Sadece Üç Günlük Yakıtının Kaldığını Söylüyor

Dsö Başkanı, Güney Gazze Hastanelerinin Sadece Üç Günlük Yakıtının Kaldığını Söylüyor

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle güney Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin yalnızca üç günlük yakıt kaldığını söyledi.

Uluslararası itirazlara rağmen İsrail, Salı günü aşırı kalabalık güneydeki Refah kentine tanklar gönderdi ve kuşatılmış Filistin topraklarına yardım için ana kanal olan Mısır’a yakın geçişi ele geçirdi.

“Sınır kapısının kapatılması BM’nin yakıt getirmesini engellemeye devam ediyor. Yakıt olmadan tüm insani operasyonlar duracak. DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, eskiden Twitter olan X’te yaptığı açıklamada, “Sınır kapanmaları Gazze’ye insani yardımın ulaştırılmasını da engelliyor” dedi.

“Gazze’nin güneyindeki hastanelerde sadece üç günlük yakıt kaldı, bu da hizmetlerin yakında durabileceği anlamına geliyor.”

Tedros, Refah’taki üç hastaneden biri olan El Neccar’ın, çevrede devam eden düşmanlıklar ve Refah’taki askeri operasyon nedeniyle artık çalışmadığını söyledi.

Kırılgan insani operasyonların acilen genişlemeyi gerektirdiği bir dönemde Refah askeri operasyonu, yeterli gıda, sanitasyon, sağlık hizmetleri ve güvenlik olmadan korkunç koşullarda yaşayan binlerce insana ulaşma yeteneğimizi daha da sınırlıyor” dedi. “Bu şimdi durmalı.”

Cenevre merkezli DSÖ, BM’nin sağlık kuruluşudur. İsrail Çarşamba günü Refah’ı bombaladı ve Kahire’de yedi aylık savaşta ateşkes şartlarını kabul etmeyi amaçlayan müzakereler yeniden başladı.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Hamas saldırısına tepki olarak misilleme saldırısı, Gazze’de çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 34.800’den fazla insanı öldürdü.

İsrail’in resmi rakamlarından oluşan bir AFP çetelesine göre, Hamas’ın İsrail’e saldırısı, çoğunluğu sivil olmak üzere 1.170’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar