Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: 4 Aylık Benzin Fiyat Artışının Ardından Mayıs Ayında Taksi Ücreti Yükseldi

Dubai: 4 Aylık Benzin Fiyat Artışının Ardından Mayıs Ayında Taksi Ücreti Yükseldi

Khaleej Times, Dubai’deki taksi ücretinin art arda dört aylık benzin fiyat artışının ardından kilometre başına 12 fil arttığını öğrendi.

BAE’de petrol fiyatları bu yılın Şubat ayından bu yana yükseliyor. Örneğin Special 95’in fiyatı yalnızca Ocak ayında litre başına 2,71 Dh’ydi, ancak şimdi yılın başından bu yana 51 fil artarak litre başına 3,22 Dh’dir.

Dubai Taksi Şirketi PJSC (DTC) web sitesine göre, Dubai’deki taksiler için kilometre başına ücret, kilometre başına önceki 1.97 Dh’ye kıyasla 12 fil artarak şimdi 2.09 Dh’dir.

Bu, Al Barsha’dan Dubai Dünya Ticaret Merkezi’ne taksiye binen bir müşterinin 25 km’lik yolculuk için yaklaşık Dh3 ekstra ödeme yapması gerektiği anlamına geliyor.

Kilometre başına yakıt tüketimi

Ücret zammı yalnızca kilometre başına yakıt kullanımına yansır. Bayrak düşürme veya bayrak düşürme oranı (taksi yolculuğunun başlangıcında yapılan ilk ücret) hala aynıdır ve Dubai Metrosu, Tramvay ve halk otobüsleri dahil diğer toplu taşıma araçlarının maliyeti değişmeden kalır.

En son önemli bir taksi ücreti artışı olduğunda, bir dizi akaryakıt fiyat artışının ardından Temmuz 2022’de geri döndü. O zaman, küresel petrol fiyatları varil başına 100 doların üzerindeydi ve taksi ücreti km başına 1,99 Dh’den km başına 2,19 Dh’ye 20 fil ile artırıldı.

Bu ay, küresel petrol fiyatları Mart ayındaki fiyata kıyasla varil başına ortalama 4,53 dolar artarak varil başına 83 ila 87 dolar arasında seyrediyor.

Dinamik fiyatlandırma

Karayolları ve Ulaşım Kurumu (RTA) daha önce ücret artışının gerekçesini açıklayarak, “Taksi ücretlerindeki herhangi bir değişiklik, yerel pazardaki dalgalı akaryakıt fiyatlarına dayalı dinamik bir değişikliktir ve kilometre başına yakıt kullanımına göre hesaplanır.”

Fiyatlandırmadaki ”dinamik değişim”, Dubai’deki taksi ücretlerinin Ocak 2023’te 22 fils — kilometre başına 2,19 Dh’den 1,97 Dh’ye önemli ölçüde düşürülmesiyle de hissedildi.

Ajman ve Sharjah’da ücret zamları

Bu arada, Ajman Ulaştırma Otoritesi daha önce bu yılın Mart ayından bu yana taksi ücretlerinde 4 fil’lik bir artış uyguladı. Taksi ücreti, Şubat ayında 1,79 Dh’den kilometre başına 1,83 Dh’ye çıkarıldı.

Sharjah’ta taksi ücretlerinde artış olmadı, ancak son petrol fiyatlarındaki artışlar Dubai ile Sharjah arasındaki bazı güzergahların yanı sıra şehirlerarası fiyatları da etkiledi.

Sharjah otobüs ücretleri, 1 Mart’tan bu yana bazı güzergahlarda Dh3’e kadar arttı. Örneğin, Sharjah’daki Rolla’dan Dubai’deki Mall of the Emirates’e Al Quoz (otobüs güzergahı 309) üzerinden giden otobüs ücreti, geçen ay Dh17’den iki ay önce Dh20’ye kadar Dh3’e yükseldi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar