Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Gelecek Yıl için Okul Denetimi Yok; Ücretleri, Derecelendirmeleri ve Kalite Kontrollerini...

Dubai: Gelecek Yıl için Okul Denetimi Yok; Ücretleri, Derecelendirmeleri ve Kalite Kontrollerini Nasıl Etkileyecek

Dubai’deki özel okullar, üçüncü faaliyet yılına giren yeni okullar dışında 2024-25 akademik yılı boyunca tam denetime tabi tutulmayacak.

Bu yönerge, en son incelemesinin tam raporunu yayınladıktan sonra Bilgi ve insani gelişme Kurumu (KHDA) tarafından yayınlanmıştır. İşte bunun Dubai okul topluluğundaki çeşitli paydaşlar için ne anlama geldiğinin bir dökümü.

Bu dönemde kalite kontrolü yok mu?

Dubai Okulları Teftiş Bürosu (DSIB), belirli odak alanlarını ve devam eden izleme faaliyetlerini hedef alan ziyaretler gerçekleştirecek. Kurumlara bir sonraki akademik yıl için odak alanları ve öncelikleri bildirilecektir.

Okullar ayrıca bir sonraki akademik yıl boyunca Öz Değerlendirme Formunu ve çevrimiçi okul profilini rutin olarak güncellemelidir.

Ek olarak, okullar, khda’nın takdirine bağlı olarak incelemeye ve onaylamaya tabi olacak olan dsıb’ye tam bir inceleme talebinde bulunabilirler. Okullar taleplerini 5 Temmuz 2024’e kadar sunmalıdır. Talepleri onaylananlar 2024-25 akademik yılının 2. döneminde bilgilendirilecektir.

Okul ücretleri nasıl belirleyecek?

Dubai’deki okulların ücretlerini ayarlama oranı, her enstitünün en son denetim derecesine bağlıdır. Okullar tarafından yapılan herhangi bir ücret ayarlaması KHDA tarafından onaylanmalıdır. Okulun performansına bağlı olarak, kurumlar geleneksel olarak ‘olağanüstü’, ‘çok iyi’, ‘iyi’, ‘kabul edilebilir’ veya ‘zayıf’ olarak derecelendirilmiştir. Bundan böyle ücret artışlarının nasıl kararlaştırılacağı ve yönetileceği belli değil.

KHDA, Nisan 2024’ün başlarında, hangi okulların ücretlerini 2024-25 akademik yılı için ayarlayabileceğine bağlı olarak yüzde 2,6’lık bir Eğitim Maliyeti Endeksi (ECI) açıkladı. Dubai’de özel okullara öğrenim ücretlerinin en fazla yüzde 5,2’sini artırma yetkisi verildi.

Dubai okulları, denetimlerin yapılamadığı pandemi dönemi dışında tipik olarak yıllık denetimlerden geçmiş ve yeni derecelendirmeler almıştır.

Khaleej Times ile konuşan bir Müdüre göre, bir olasılık, Eğitim Maliyeti Endeksi’ne (ECI) dayalı olarak gelecek yıl tüm okullarda tekdüze bir yüzde artış.

2025-26 akademik yılı için denetimlerin yeniden başlatılmasına ilişkin henüz resmi bir onay alınmadığını belirtmekte fayda var. Ancak teftiş duraklamasına ilişkin duyuru yalnızca 2024-25 akademik yılı ile ilgilidir.

Okullara fayda sağlayacak mı?

Okul denetimlerinin geçici olarak durdurulması, artan istikrar, azalan idari yük ve iyileştirilmiş veri toplama kalitesi gibi çeşitli faydalar sağlar. Okul müdürleri, istikrarı korumak ile zamanında müdahale ve geri bildirim sağlamak arasında bir denge kurduğunu yineliyorlar.

Bu karar ayrıca öğrencilerin öğretme ve öğrenme sürecini desteklemeyi amaçlar ve okulların gelişim ve iyileştirme planlarını desteklemek için değişiklikler uygulamalarına olanak tanır.

Ebeveynler için anlamı nedir?

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar