Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Khda Gelecek Akademik Yıl için Okul Denetimlerini Durdurdu

Dubai: Khda Gelecek Akademik Yıl için Okul Denetimlerini Durdurdu

Dubai’deki özel okullar, önümüzdeki akademik yılda üçüncü faaliyet yılına giren yeni okullar dışında, 2024-25 akademik yılında tam denetimden geçmeyecek.

Bu yönerge, yakın zamanda bu bilgileri Dubai okullarına bir genelgeyle ileten Bilgi ve İnsani Gelişme Kurumu’ndan (KHDA) gelmektedir.

Khaleej Times, KHDA genelgesinin bir kopyasını gördü, “2024-25 akademik yılı boyunca okul denetimlerinde yapılan önemli bir güncellemeyi de size bildirmek istiyoruz.

Akademik yıl boyunca üçüncü faaliyet yılında olacak yeni özel okullar hariç, Dubai’deki tüm özel okullarda tam okul denetimleri yapılmayacaktır.”

Ancak okullar, khda’nın takdirine bağlı olarak incelemeye ve onaylamaya tabi olacak olan Dubai Okulları Denetim Bürosu’na (DSIB) tam denetim talebinde bulunabilirler. Okulların taleplerini 5 Temmuz 2024 tarihine kadar sunmaları istendi.

“Onaylı talepleri olan okullara 2024-25 eğitim öğretim yılının 2. döneminde bildirim yapılacaktır.”

Dubai okulları, denetimlerin yapılamadığı pandemi dönemi dışında tipik olarak yıllık denetimlerden geçmiş ve yeni derecelendirmeler almıştır. “Olağanüstü” ile “Zayıf” arasında değişen bu derecelendirmeler, belirli bir kriterler kümesine dayanmaktadır.

KHDA tarafından sürekli izleme

Son genelgede ayrıca, “DSIB, belirli odak alanlarını hedefleyen ve devam eden izleme faaliyetlerini içeren başka ziyaretler gerçekleştirecek. Okullar, bir sonraki akademik yıl için odaklanma alanları ve öncelikleri konusunda önceden bilgilendirilecektir.”

Tüm okullar, bir sonraki akademik yıl boyunca ‘Öz Değerlendirme Formunu’ ve çevrimiçi okul profilini rutin olarak güncellemelidir. 2025-26 akademik yılı denetimlerinin yeniden başlamasına ilişkin resmi bir onay bulunmamaktadır. Teftiş duraklamasına ilişkin mevcut duyuru şu ana kadar yalnızca 2024-25 akademik yılı ile ilgilidir.

Ek olarak, gerekli tüm bilgilerin gözden geçirilmek üzere DSİB tarafından erişilebilir olmasını sağlamak önemlidir. Okulların ayrıca tüm temel dış ölçüt değerlendirmelerini yürütme pratiğini sürdürmeleri gerekmektedir.

Bu arada, Dubai okullarındaki kaynaklar Khaleej Times’a verdiği demeçte, birçok liderin yıllık denetimleri zor bulduğu için hareketi memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Okul ücretleri nasıl belirlenecek?

Okulların ücretlerini ne ölçüde artırabilecekleri, disb’den aldıkları en son değerlendirmeye bağlıdır.

Daha yüksek derecelendirmeye sahip okulların genellikle daha büyük ücret artışları uygulamasına izin verilir. Dubai’de önümüzdeki 2024-25 akademik yılı için, özel okullara en son KHDA denetim sonuçlarına göre öğrenim ücretlerini en fazla yüzde 5,2 artırma yetkisi verildi.

2024-25 eğitim öğretim yılı için henüz yeni denetim notu verilmediğinden ücret artışlarının belirlenmesi ve düzenlenmesi yöntemi belirsizliğini koruyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar