Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEğlenceDubai: Mimariyi Fantastik Dijital Sanata Dönüştüren Sanatçıyla Tanışın

Dubai: Mimariyi Fantastik Dijital Sanata Dönüştüren Sanatçıyla Tanışın

Fransa’nın kuzeyindeki bir şehir olan Lille’de büyüyen bir çocukken, sanat dünyasında Zekeriya Ghodbane, diğer adıyla Zak Eazy, erken yaşta bir çocuktu. Orada sürpriz yok! Fakat Zak’in merakı onu dünyayı daha yaratıcı bir şekilde hayal etmeye yöneltti. Bakmayı bile umursamadığımız gündelik yapılar, ona kalem ve kağıt koyarken onun hayal gücünde canlanacaktı. “Resim yapmayı ve çizmeyi severdim. Ders sırasında okulda defterlerime çizim yapmayı sevdiğimi hatırlıyorum. Doğayı, çiçekleri ve bir sürü manga çizdim “diye hatırlıyor Zak. Ayrıca, çeşitli kariyerlerle uğraşan babasının, Zak sadece üç yaşındayken ona resim yapmayı öğretmesine de yardımcı oldu. Bugün 28 yaşındaki Fransız sanatçı, babasının sanatsal yeteneklerine hayran olmanın ve onun yanında çizim, resim ve heykel yapmanın hayal gücünün sınırlarını zorlamasına yardımcı olduğunu itiraf ediyor. Sıradan sıkıcı olabilir. İçine biraz fantezi serpersen olmaz. Bir yetişkin olarak, Zak grafik tasarımcı olarak tam zamanlı bir kariyere başlarken, neredeyse her gün trenle memleketinden Paris’e seyahat ederdi. İşte o zaman dijital sanat onun fantezisini yakaladı ve yepyeni bir olasılıklar dünyası kök salmaya başladı. “Grafik tasarımcıydım ve yaratıcılığımı müşteri özetlerinden ve pazarlama kısıtlamalarından uzak tutmam gerekiyordu. İlk sanat eserimi Lille ile Paris arasında gidip gelirken trende yaratmaya başladım. İnstagram da yayınladığım için çok memnun oldum. İnsanlar bundan gerçekten hoşlandı ve beni daha fazlasını yaratmaya itti ”diyor Zak. Zak’ın sanatında yapılar önemli bir rol oynar. Dubai’deki Aura Skypool çevresinde kuğu bulmak nadir değildir. Eyfel Kulesi’nin bir çölün tam ortasına yerleştirilmesi de anlaşılmaz değildir. Mimar olmayı hayal eden Zak, mimarlığı doğayla buluşturan ve ona fanteziyi aşılayan dijital sanat yaratıyor. “Mimariyi seviyorum. Bunu çok etkileyici ve harika buluyorum. Bu yüzden kendi kasabamın binaları etrafında bir tür fantastik tarih yaratmak istedim, her gün geçtiğiniz ama gerçekten fazla dikkat etmediğiniz ama onlara sanat yoluyla ikinci bir hayat verdiklerinizi biliyorsunuz ”diyor. “Doğanın sanatından oldukça etkilendim. Bir sanatçı olarak bundan çok ilham alıyorum. Bence bu benim ana ilham kaynağım, benim için her şeyin temeli.”

 

O zaman 2021’de şehri ilk ziyaret ettiğinde onu Dubai’ye çekenin Zak’in mimariye olan aşkı olduğunu varsaymak kolay. Ama dahası var — çok daha fazlası. Sanatçı, Dubai ile eşanlamlı hale gelen üç şey tarafından ele geçirildi — fırsatlar, modernite ve kültürel çeşitlilik. “Fırsatlar çünkü buradaki zihniyet tamamen farklı; insanlar iş hakkında, başkalarına nasıl yardım edecekleri, iletişim kuracakları vb. Hakkında çok kolay konuşurlar. Mimari, hizmet ve fütüristik vizyon nedeniyle modernite. Kültürel çeşitlilik çünkü farklı kültürlerden pek çok insanla tanıştım ve onlar hakkında daha fazla şey öğrenmeyi çok sevdim.” Bu yüzden Zak’in Dubai’nin simge yapılarına adanmış sanat eserleri, dijital sanat koleksiyonunda özel bir gurur duyuyor. Burj Al Arab’dan fırlayan kuğuları ve Dubai Çerçevesinden atlayan yunusları hayal edin. Ve sanatı hayal gücü eseri olduğu için Dubai’nin simge yapıları fantastik bir bükülme kazanıyor. “Bu saf fotoğraf montajı. Bir resimle başlıyorum ve istenen sonuçları elde etmek için farklı görüntüleri birbiriyle karıştırıyorum ”diyor. “Görüntü başına 10 ila 20 saat harcıyorum ve zamanın yüzde sekseni nihai sonuç hakkında hiçbir fikrim yok. Yaratıcılığımın benim yerime konuşmasına ve sihrin gerçekleşmesine izin verdim. Her sanat eserinin özel bir anlamı, bir tür mesajı vardır.”

 

 

Dubai’yi yeniden hayal etmeye çalışan birçok dijital sanatçı oldu. Ancak Zak’in çalışması, oldukça hızlı hareket eden bir şehirde keşfettiği bir tür dinginliğe bir övgüdür. “Buraya ilk kez uzun yıllardır burada yaşayan bir arkadaşım Patrick Pelonero’yu ziyaret etmeye geldim. Bana her zaman ‘Dubai’ye gel, eminim seveceksin’ demişti. Kesinlikle haklıydı. Ondan sonra şehri iki yılda 10 kez ziyaret ettim ve daha derinden görmeye başladım. Evdeymişim gibi hissetmeye başladım. Dubai’de sanki buranın benim yerim olduğunu biliyormuşum gibi huzur ve sükunet buldum “diyor Zak.

 

Dubai’ye gelince, hala bir noktada evini yapmayı umuyor. “Dubai bana çok yakışıyor. Burada birçok şeyi seviyorum ve birçok fırsat görüyorum. Sanatımı orada sergilemeyi ve genişletmeyi çok isterim. Dünyaya Dubai’yi sanatımla nasıl gördüğümü göstermek istiyorum ”diyor. Zak, Dubai’de birçok marka ile işbirliğine çoktan başlamış olsa da, bunun sadece bir başlangıç olduğuna inanıyor. “Dubai’nin gördüğüm ve her zaman görmediğimiz bir yanını sosyal medyada göstermek istiyorum. Herkes için fırsatları aydınlatan biri.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar