Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Pirinçsiz Biryani Olan Var mı? Yemek Konferansı Eşsiz Yemekler Hazırlıyor

Dubai: Pirinçsiz Biryani Olan Var mı? Yemek Konferansı Eşsiz Yemekler Hazırlıyor

Pirinçsiz biryani’den havuçtan yapılan tartara kadar, gıdada yenilik konulu bir konferans, katılımcılarını klasik yiyecekleri yeniden düşünmeye teşvik ediyor. Dünyanın dört bir yanından 150’den fazla uluslararası uzmanın katılacağı Gıda İnovasyon konferansı, Pazartesi akşamı misafirlerine eşsiz bir akşam yemeği ile başladı. Akşamın ana yemeği, tam tahıl olarak sınıflandırılan ve genellikle süper gıda olarak tanımlanan bir tohum olan kinoadan yapılan balık biryani’ydi. Dünya Gıda Programı Şefi Savunucusu ve Netflix dizisi Şefin Masası’nın yıldızı Asma Khan’ın beyni olan biryani, ana tahıl değiş tokuş edildiğinde yemeğin nasıl görüneceğini yeniden düşünmenin bir yoluydu. Konferansın oturum aralarında Khaleej Times’a konuşan Asma, ”Yediklerimizi sınırlı sayıda tahıl ve biraz sebze ile sınırlıyoruz” dedi. “Diyetimizi her şeyden mahrum bıraktığımız için yenilik yapmamız gerekiyor. Yiyecek çılgınca şeyler düşünmemiz gerektiğinden değil, normal tahılımız yerine darı ve kinoa gibi şeyleri kullanmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Bu, yeme şeklimizi yeniden eğitmekle ilgili.” Pirinçten kinoaya geçişin gıda sistemi üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini açıkladı. “Bir kilogram pirinç yetiştirmek için 3.000 ila 5.000 litre su gerekiyor” dedi. “1 kg kinoa yetiştirmek için sadece 500 litre suya ihtiyaç var. Kinoa, içinde tuz bulunan suyu da tolere edebilir. Aynı zamanda daha sağlam ve daha besleyicidir.”

Yenilikçi menü

Menüdeki bir diğer yenilikçi yemek ise havuç tartarıydı. Genellikle kazıkla yapılan tartar, diğer şeylerin yanı sıra soğan, kapari ve mantarla servis edilen bir Fransız çiğ kıyma yemeğidir. Şefe göre havuçlu tartar tam olarak bir et tartarının hazırlandığı şekilde hazırlandı.

 

Havuçlu tartar
Geleceğin Müzesi’nde gerçekleşen etkinliğe konuk olan Yusuf C., ”Yemek daha önce yediğim hiçbir şeye benzemiyordu” dedi. “Sadece tartar değil, akşam servis edilen her yemek bana nasıl yediğimi düşündürdü. Yemeklerin kendileri hakkında karışık hislerim var ama fikir, yemek seçimimi yeniden gözden geçirmemi sağlamaktı ve akşam bunu yapmakta başarılı oldu.” Bu yemeklere ek olarak, akşam menüsü sürdürülebilir gıda üretimine saygı göstermek için tamamen dışarı çıktı. Resepsiyon sırasında konuklara Dibba Körfezi’nden limon ve zaatar salata sosu serpilmiş kabuklu istiridye ikram edilirken, tatlıda yerel olarak yetiştirilen taze incirin yanı sıra Hatta Sidr balı da yer aldı.

 

tatlı

Gıda inovasyonu

İki günlük konferansta uzmanlar, gıda sistemlerindeki sorunlara yenilikçi çözümler de dahil olmak üzere çeşitli konuları tartışacaklar. Etkinliğe katılanlardan biri, Latin Amerika’da bir su pazarı olan Kilimo’nun kurucu ortağı Tatiana Malvasio. Kilimo, çiftçilerle birlikte çalışarak, kullanılmayan su paylarını şirketlere satmak için satmalarına izin vererek su tarafsızlıklarını elde edebilmelerini sağlar. BAE’YE ilk kez gelen Tatiana, BAE’deki çiftliklerin nasıl çalıştığını merak ettiğini söyledi. “Bu kurak bölgedeki çiftçilerin bitkilerini nasıl yetiştirdiklerini görmek istiyorum” dedi. “Çiftçilerle daha fazla etkileşime girebilmem için saha ziyaretlerini dört gözle bekliyorum. Ortadoğu’nun birçok su sorunu olduğunu biliyorum. Umarım, gelecekte Kilimo burada genişleyebilir.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar