Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubaili Anne, Hayati Belirtileri İzlemek, Acil Durum Uyarıları göndermek için 24 Saat...

Dubaili Anne, Hayati Belirtileri İzlemek, Acil Durum Uyarıları göndermek için 24 Saat Bebek Monitörü İcat Etti

2018’de Dr. Rula Sharqi’nin oğlu Joseph, mevsimsel gripten hastalandı ve daha telaşlı olduğu ve sadece soğuk algınlığı geçirdiğinden daha rahatsız göründüğü için ona bakmayı zorlaştırdı. Bekar, çalışan bir anne olarak Dr. Sharqi, gribinden bağımsız olarak hala güvende olduğundan emin olmak için oğlunun yaşamsal belirtilerini sürekli olarak kendi başına izlemek zorunda kaldı. Irak sakini, deneyimlerinden esinlenerek, ebeveynlere metin uyarıları veya e-postalar göndermek ve aşırı durumlarda acil servisleri uyarmak için tasarlanmış bir bebek monitörü olan ‘LittleGard bilekliği’ geliştirdi. Heriot-Watt Üniversitesi’nde Mühendislik Profesörü olan mühendislik uzmanlığını kullanarak, bir bebeğin bileğine takılabilen bu bebek monitörünü icat etti ve ebeveynlerin bebeklerinin yaşamsal belirtilerini izlemelerini kolaylaştırdı. Khaleej Times gazetesine verdiği demeçte, “Mevsimsel grip nedeniyle geceleri vücut sıcaklığının yükseldiği hastalığı sırasında Joseph’e bakmak, sıcaklık, oksijen seviyeleri ve nabız hızı gibi hayati belirtilerin sürekli izlenmesi için evrensel ihtiyacın altını çizdi” dedi. “Her ebeveynin benzer zorluklarla karşı karşıya olduğunu ve endişelerini hafifletmek için güvenilir bir çözümü takdir edeceğini fark ettim.”

 

Dr Rula Şarki
“LittleGard bilekliği, proaktif izleme ve zamanında uyarılar sunma arzusundan doğdu ve ebeveynlere çocuklarının sağlığının ilgiye ihtiyacı olduğunda derhal harekete geçmeleri için yetki verdi” diye açıkladı. Robotik mühendisliği öğrencisi Nakhul Kalaivanan’ın yardımıyla Dr. Sharqui, doğrudan bebeğin cildine yerleştirilen pamuklu bantlarla kaplı gelişmiş nanosensörler inşa etti. Bu, yanlış okumaları en aza indirmek ve doğru yaşamsal belirtilerin izlenmesini sağlamak için yapıldı.

 

Nakhul Kalaivanan’ın
Sharqi, “Sıcaklığı, oksijen seviyelerini ve nabız hızını sürekli izleyerek, LittleGard bilekliği ebeveynlere çocuklarının sağlığı hakkında gerçek zamanlı bilgiler veriyor” dedi. “Bu proaktif yaklaşım, erken müdahaleye yol açabilir ve potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarını önleyebilir ve ebeveynlere benzersiz bir gönül rahatlığı sunabilir.” Mühendisliği sadece bilim veya matematik olarak değil, aynı zamanda sorunları çözmenin ve hayat kurtarmanın bir yolu olarak görüyor. “Dedikleri gibi, ‘Çözülmesi gereken bir sorunun olduğu her yerde, bir mühendis bir çözüm bulmak için oradadır. Mühendislik, zorlukları ele almak için matematik ve bilimi kullanıyor ve hayatımın amacı, toplumu olumlu yönde etkileyen yenilikçi çözümleri keşfetmeye ve uygulamaya odaklanıyor “dedi. Dr. Rula mühendislik bilgisini sadece bebek sağlığının ötesinde kullanıyor. Ayrıca yetişkinlerin hayatlarını iyileştirecek bir proje üzerinde çalışıyor. “Ayrıca insanların sağlığını ve yaşamlarını iyileştirecek akıllı bir buzdolabı üzerinde çalışıyorum” dedi. “Buzdolabı, gıda maddelerinin buzdolabı bileşenlerini ve son kullanma tarihlerini okuyacak, mevcut malzemelere göre mal sahibi için yemek planlayacak ve süresi dolmuş ürünlerle ilgili bildirimler gönderecektir.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar