Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaRusya'nın Dağıstan'ındaki Ölümcül Sinagog ve Kilise Saldırılarında Bir Düzineden Fazla Kişi Öldü

Rusya’nın Dağıstan’ındaki Ölümcül Sinagog ve Kilise Saldırılarında Bir Düzineden Fazla Kişi Öldü

Rusya’nın Dağıstanı, silahlı kişilerin Pazar günü Kuzey Kafkasya bölgesindeki iki şehirde sinagoglara ve kiliselere düzenlenen saldırılarda çok sayıda polis memuru, bir Ortodoks rahip ve diğer birkaç kişiyi öldürmesinin ardından Pazartesi günü üç günlük yas tutmaya başladı.

Dağıstan bölgesi valisi Sergei Melikov, Pazartesi günü erken saatlerde Telegram mesajlaşma uygulamasında yayınlanan bir videoda, “Bu, Dağıstan ve tüm ülke için bir trajedi günü” dedi.

Makhachkala ve Derbent şehirlerindeki eşzamanlı saldırılarda toplamda kaç kişinin öldüğü belli değildi.

Melikov, 15’ten fazla polis memurunun “terörist saldırı” olduğunu söylediği şeye “kurban gittiğini” söyledi, ” ancak polisin kaç tanesinin öldürüldüğünü ve kaç tanesinin yaralandığını belirtmedi. Rusya’nın Interfax ajansı, en az 15 polis memurunun öldürüldüğünü bildirdi.

Saldırılar, İslam Devleti’nin Moskova yakınlarındaki bir konser salonuna düzenlediği ve Rusya’nın son yıllarda bu tür en kötü saldırısı olduğu iddia edilen saldırıda 145 kişinin öldürülmesinden üç ay sonra gerçekleşti.

Değişken Kuzey Kafkasya bölgesindeki saldırıların acil bir sorumluluk iddiası yoktu.

Melikov, daha fazla ayrıntı açıklamadan, “Terörist saldırıların örgütlenmesinin arkasında kimin olduğunu ve hangi hedefi takip ettiklerini anlıyoruz.” dedi. Yetkili, silahlı kişilerin aranmasının hepsi tespit edilene kadar devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Rusya devlet medyası, kolluk kuvvetlerinin, orta Dağıstan’ın Sergokala bölgesi başkanının iki oğlunun saldırganlar arasında olduğunu ve araştırmacılar tarafından gözaltına alındığını söylediğini belirtti.

Melikov, aralarında Derbent’te 40 yıldan fazla çalışan bir Ortodoks rahibin de bulunduğu çok sayıda sivilin ölenler arasında olduğunu söyledi. Rus Ortodoks Kilisesi sözcüsü Telegram’da rahip Nikolai Kotelnikov’un “vahşice öldürüldüğünü” söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar