Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Dubai'nin Kilidi Açıldı': Emlak Geliştiricileri Gayrimenkul Satmak için Katı Süreçler Ortaya Koyuyor

‘Dubai’nin Kilidi Açıldı’: Emlak Geliştiricileri Gayrimenkul Satmak için Katı Süreçler Ortaya Koyuyor

Çarşamba günü Dubai’deki geliştiriciler, projelerine yasadışı para akmamasını sağlamak için ‘çok katı’ protokolleri takip ettiklerini söyledi. Emirlikte mülk satın alan yatırımcılar için kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele (AMLCFT) önlemleri uygulanmaktadır. Geliştiriciler, Khaleej Times’a emlak alıcıları üzerinde durum tespiti yaptıklarını, “yalnızca BAE tarafından sıkı bir şekilde uygulanan yasal bir gereklilik olduğu için değil, aynı zamanda (kendileriyle) yatırım yapanların bunu karşılayabileceklerinden emin olmak için kendi güvenlikleri için de gerekli özeni gösterdiklerini” söyledi meşru olarak”. Khaleej Times’ın Ağustos 2022’de bildirdiği gibi, BAE gayrimenkul yatırım kurallarını sıkılaştırdı ve emlakçılardan, brokerlerden ve hukuk firmalarından 55.000 Dh ve üzeri nakit işlemleri BAE’nin Finansal İstihbarat Birimine bildirmelerini istedi. Salı günü yayınlanan bir raporda, BAE’nin “kısmen emlak sektörünün sağladığı gizlilik nedeniyle dünyanın en çok aranan suçlularından bazıları için güvenli bir sığınak görevi gördüğü” iddia edildi. BAE yetkilisi Çarşamba günü iddiayı reddetti. Samana Developers’ın CEO’su Imran Farooq, BAE’nin iyi düzenlenmiş bir emlak piyasası olduğunu ve uluslararası AML ve CFT uyumlu sistemlerle tamamen uyumlu olduğunu söyledi. “Bir AML uyumluluk sistemimiz var ve her müşteri gemiye getirilmeden önce doğrulanıyor. Nakit ödeme, işlem başına 55.000 Dh’yle sınırlıdır. AML / CFT yönetmeliklerini kontrol etmek ve bunlara uymak için özel yazılımlar kullanıyoruz. Yazılım, FATF standartlarına tamamen uygundur ve uluslararası en iyi uygulamalara dayalı modüllerle BAE’nin Ulusal Risk Değerlendirmesi ve Düzenleyici Gerekliliklerine uygun olarak oluşturulmuştur. Düzenleyici AML / CFT Uyum yükümlülüklerini yönetmek için tüm ön koşullara sahiptir, ”dedi Farooq.

 

Farhad Azizi’nin
Şubat 2024’te BAE, ülkenin uluslararası konumunu güçlendireceği için FAFT yönetim organından Gri Listeden çıkarılması nedeniyle övgü aldı. Azizi Developments’ın CEO’su Farhad Azizi, ilk adım olarak, “Bir alıcı satın alma teklifini (OTP) imzaladığında, pasaport fotokopileri ve varsa Emirates kimliği de dahil olmak üzere tüm belgelerini sağlaması gerektiğini söyledi. Alıcının kimliğini ve fon kaynağı hakkındaki bilgilerini ve depozito ödemesini titizlikle inceliyoruz.”

 

Madhav Dhar’ın
Fonların meşruiyeti tam olarak sağlanmalıdır. Azizi şöyle devam etti: “Ödemenin tarafımızca kabul edilebilmesi için BAE’nin finans kurumlarından biri aracılığıyla temizlenmesi gerekiyor. Sadece uyumluluklarını temizledikten sonra, Emanet hesaplarımızda alacağız ve mülk işlemine devam edeceğiz. Sadece bu aşamada mülkün Satış ve Satın Alma Sözleşmesi (SPA) imzalanabilir.” ZāZEN Properties’in kurucu ortağı ve coo’su Madhav Dhar, alıcı incelemesini hafife almadıklarını ve her potansiyel müşterinin bir anlaşmayı sonuçlandırmak için masaya getirilmeden önce uygun bir kara para aklama karşıtı (AML) kontrole tabi tutulmasını sağladıklarını söyledi. Bu, işletmelerin doğrudan veya dolaylı olarak suç faaliyetine yakalanmalarını önlemenin anahtarı olduğunu söyledi.

 

Tizian H G Raab’ın

Nakit ve kripto paralar kabul edildi

BAE geliştiricileri, nakit ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm ödeme biçimlerini kabul eder. Azizi Developments CEO’su Halkla İlişkiler ve iletişim başkanı Tizian HG Raab, ”Ancak, bu fonların ilgili projelerin Emanet hesaplarına aktarılması gerekiyor ve bu da alıcıların yalnızca BAE’deki durum tespiti yapmak zorunda olan finansal kurumlar aracılığıyla yapabiliyor” dedi. Nakit veya kripto para birimleri aracılığıyla mülk satın almanın bir sınırı olmadığını da sözlerine ekledi, “fonlar meşru olduğu ve ilgili finansal kurumlar tarafından kabul edildiği sürece”.

 

Tizian H G Raab
Raab, “Hepsi fon kaynaklarının şeffaflığını uygulayan Dubai Kara Dairesi ve BAE Merkez Bankası gibi çok yetkili makamların şemsiyesi altında faaliyet gösteriyoruz.” Madhav Dhar, belirli bir birim için ilk rezervasyon tutarı olarak yalnızca 10.000 $ ‘a kadar nakit kabul ettiklerini söyledi. “Ancak bu bile artık daha kolay ve verimli olduğu için çek veya banka havalesi şeklinde talep ediliyor. Riskleri daha iyi anlamak için kripto para birimlerini izliyoruz ve özellikle gayrimenkul için daha fazla düzenleme veya rehberlik yapılıncaya kadar kullanımına izin verme olasılığı düşük.”

Alıcılar için kota

Imran Faruk, Samana projelerindeki emlak yatırımcılarının çoğunluğunun nakit olarak satın aldığını söyledi. “Kripto para birimi ödeme kolaylığı sunuyor ve Samana Geliştiricisinde çok kabul edilebilir. Kontrol etmek ve uymak için Samana Geliştiricileri işlem başına 55.000 Dh’lik bir sınır belirledi ”dedi ve özel geliştiricinin peşinat olarak yüzde 30 alması koşuluyla toplu alıcı başına iki katlı bir iç sınır belirlediğini de sözlerine ekledi. Düzenli peşinatlarda Samana, müşteri başına birden fazla kat veya 10 birim teklif etmemektedir. Bu politikalar, bir müşterinin ödemede temerrüde düşmesi durumunda finansal riski yönetecek şekilde belirlenmiştir ”dedi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar