Pazar, Mayıs 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Emirates'in Çalışanlara İkramiyesi; Daha Fazla Şirket Takip Edecek mi?

BAE: Emirates’in Çalışanlara İkramiyesi; Daha Fazla Şirket Takip Edecek mi?

Bir ankette, BAE’deki özel sektör çalışanlarının ezici çoğunluğunun yakın geçmişte prim almadığı ve bu yıl beklemediği tespit edildi. Khaleej Times’ın WhatsApp kanalında yapılan ankette yaklaşık 900 katılımcı son 12 ayda ikramiye aldıklarını söylerken, 700’den fazlasının bu yıl ikramiye alması bekleniyor. Buna karşılık, 6.000’den fazla katılımcı toplamı almadıklarını ve 2024’te alacaklarına inanmadıklarını söyledi.

Bonus, çalışanların maaşlarına ya iyi performans için bir ödül olarak ya da şirket bir mali yılda iyi karlar kaydederse eklenen para toplamıdır. Bir çalışanın aylık maaşının ve diğer faydalarının üzerinde, genellikle yılda bir kez ödenir. Emirates Group Pazartesi günü, şirketin rekor kıran karlarını açıklamasıyla çalışanlarına maaşlarının 20 haftasını bonus olarak verdi.

Uzmanlar, ikramiyelerin BAE iş kanunu tarafından zorunlu kılınmamasına rağmen, miktarı yıllık olarak dağıtmanın şirketler arasında yaygın bir uygulama olduğunu söyledi. Kanun parasal avantaj konusunda sessiz kaldığından, sözleşme anlaşmaları ve / veya şirket politikaları ile yönetilir.

Dubai merkezli hukuk firması BSA’nın kıdemli ortağı Asma Siddiqui, ”Tipik olarak, bir çalışanın ikramiye almaya uygunluğu, iş sözleşmesi hakkı, kriterleri ve hesaplamayı içeren şartlarını açıkça belirtmediği sürece işverenin takdirindedir” dedi. “Dolayısıyla, varsa ikramiye hükümleri genellikle iş sözleşmelerinde veya şirket politikalarında tanımlanır.”

İnsan kaynakları danışmanlık firması Robert Half, BAE maaş rehberi 2024’te, 10 çalışandan üçünün (yüzde 30), anket yapılmadan önceki 12 ay içinde şirketlerinde hiç kimsenin prim almadığını bildirdiğini belirtti. Şirket, iş liderlerine “birçoğu yıllık bir artışı dört gözle beklediği için” memnuniyetsiz işçiler aramalarını tavsiye etti.

İş sözleşmesine ödeme ekleme

İkramiyeler, bir iş sözleşmesine, çalışana aylık maaş / ücretin ötesinde ek bir ödeme olarak eklenebilir.

“Genel olarak, bu tür bir hakkı öngören iş sözleşmeleri, performans hedeflerini veya şirket karlılığını karşılama vb. Gibi çalışanın uygunluğuna ilişkin kriterleri belirtmelidir. Bu nedenle, bonus tutarını ve / veya hesaplama yöntemini, sıklığını ve hak kazanma / ödeme koşullarını özetlemeye dikkat edilmelidir ”dedi. “Bununla birlikte, şartların adil, iş kanununa uygun ve karşılıklı rıza ile oluşturulmasını sağlamak çok önemlidir.”

Bonus hesaplama

İkramiye tahsisi genellikle mali yılın bitiminden sonra gerçekleşir. Ödeme çeşitli faktörlere bağlıdır.

İşe alım firması tasc’nin finans direktörü Chandy Philip, ”Bunlar arasında şirketin genel performansı, önceki dönemlere göre büyümesi, bütçe hedeflerine ulaşılması ve bireysel çalışan performans değerlendirmeleri yer alıyor” dedi. “Endüstriler arasında, yıllık ikramiyeler genellikle 15 ila 45 günlük ücret arasında değişmektedir. Bununla birlikte, belirli miktar, şirketin faaliyet gösterdiği endüstrinin niteliğine bağlı olarak değişebilir.”

İşe alım ajansı Cooper Fitch, BAE maaş rehberi 2024’te anket yaptığı şirketlerin neredeyse dörtte üçünün (yüzde 71) yıllık ikramiye çıkarmayı planladığını belirtti. Çoğu (yüzde 35) bir aylık temel maaşı prim olarak ödeyeceklerini, yüzde 4’ünün ise dört aylık maaş vereceğini söyledi.

Yönetici ortak — CEO Jack Khabbaz, ”Maaşlar yeteneklerin elde tutulmasında çok önemli bir rol oynamaya devam ederken, yıllık ikramiyeler ve uzaktan çalışma yeteneği gibi sabit ücretin ötesindeki faktörler BAE’nin iş piyasasında giderek daha önemli bir rol oynuyor” dedi. ve firmada kamu sektörü danışmanlığı rehber.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar