Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai'nin Yeni Trafik Planı: Ebeveynler Okul Otobüsü Operatörlerini Ücretleri Düşürmeye, İşe Gidip...

Dubai’nin Yeni Trafik Planı: Ebeveynler Okul Otobüsü Operatörlerini Ücretleri Düşürmeye, İşe Gidip Gelme Sürelerini Azaltmaya Çağırıyor

Dubai, emirlik’teki trafik akışını iyileştirmek için yeni bir plan başlattı. Trafiği kolaylaştırmak için atılacak adımlar arasında, öğrencileri okul ulaşımını kullanmaya teşvik edecek ve “okulların etrafındaki trafik akışını yüzde 13 oranında iyileştirmeye yardımcı olacak” bir politika geliştirme planı da yer alıyor.

BAE’de ikamet eden Farah Şah’a göre, ara verildiğinde okulların trafik üzerindeki etkisi belli oluyor. “Okullar tatildeyken trafik çok daha hafif olma eğilimindedir” dedi. “Bu, trafiğin önemli bir kısmının çocuklarını okula götüren ebeveynlerden kaynaklandığını gösteriyor. Bunu ele almak için ebeveynleri okul otobüslerini kullanmaya teşvik etmeliyiz. Bunu yapmanın bir yolu, okul otobüsü şirketlerini maliyetlerini düşürmeleri için desteklemek ve okul otobüslerini ebeveynlere kullanmanın faydalarını aktif olarak teşvik etmektir.”

Bununla birlikte, bazı ebeveynler, okul otobüsünü kullanmak yerine okul yönetimini kendileri seçmeyi tercih edeceklerini söylüyor. Yüksek maliyetler ve uzun işe gidip gelme süreleri en önemli nedenlerden bazılarıdır.

Çalışan anne Zeina Haddad, gününün iki saatini yolda çocuklarını bırakıp okuldan alarak geçiriyor. Bütün gününü bunun etrafında planlıyor ve hatta öğle tatilini atlıyor. Ancak, onları bir okul otobüsü servisine kaydettirmek istemiyor.

“İlk olarak, çocuklar her gün otobüste bir saatten fazla zaman harcıyorlar, bu da onlar için büyük bir zaman kaybı ve yorucu” dedi. “Ayrıca iki çocuğum var. Her biri için okul otobüsü hizmeti için yılda 10.000 Dh’nin biraz üzerinde ödeme yapmam gerekecek. Bu, okul ücretlerinin ve diğer etkinlik ücretlerinin üstünde olan büyük bir meblağdır.”

“Dahası, çalışan bir anne olarak hayat bazen meşgul ve kaotik hale geliyor” dedi. “Okula gidip gelmek bize yetişmemiz için zaman veriyor. Günümüz hakkında konuşur ve yaptıklarımızı paylaşırız. Bu yüzden birkaç şeyi feda etmek anlamına gelse bile bunu yapmaktan gerçekten zevk alıyorum.”

Yürütme Kurulu tarafından Çarşamba günü onaylanan trafik akış planının ne zaman hayata geçirileceği belli değil. Bununla birlikte, daha fazla ebeveyni okul otobüslerini kullanmaya geçmeye teşvik etmek için yetkililerden ve okul otobüsü işletmecilerinden ortak çabalar gerektirecektir.

Okul sonrası etkinlikler

Kızının okul hayatının ilk birkaç yılında Mini İlyas otobüs servisini kullandı. “O zamanlar arabaların arasındaydık ve gerçekten küçük bir bebeğim oldu” diye hatırladı. “Otobüs servisi çok yardımcı oldu. Evet, kızımın eve dönmesi çok uzun sürdü ve gereksiz yere pahalıydı ama arkadaşlarıyla gezintiden gerçekten keyif aldı.”

Birkaç yıl sonra, her iki çocuğu da okula gitmeye başladığında, okul koşusunu yapmaya başladı. Neredeyse 10 yıl oldu ve kendi taşımacılığımızı kullanmaya devam ediyoruz” dedi. “Lisedeki her iki çocuğum da okul sonrası çeşitli aktiviteler yaparken, toplanma süreleri değişiyor. Okul otobüsü sistemi tasarlanırken bu faktörlerin dikkate alınmadığını hissediyorum.”

Tıpkı onun gibi Simi’nin çocukları da üç yıl öncesine kadar otobüse binerlerdi. “Covid’den sonra çocuklarım okula geri döndüklerinde otobüste 1,5 saat geçiriyorlardı” dedi. “Bunun kabul edilemez olduğunu şikayet ettim, gerekçelendirdim ve birçok iletişim yolu denedim ama otobüs şirketi beni dinlemeye hazır değildi.”

O zaman aynı sokaktaki diğer ebeveynlere ulaşmaya karar verdi. “Birbirimizle konuştuk ve aramızdaki toplama ve bırakma işlemlerini değiştirebileceğimizi fark ettik” dedi. “Biz üç ebeveyn grubuyuz ve altı çocuğu yukarı ve aşağı taşıyoruz. Bize para ve zaman kazandırır.”

Veri yolunu kullanma

Zeina için bir otobüs servisi ancak ekonomik olması ve çocuklarını çabucak eve götürebilmesi durumunda mümkün olacaktır. “Şu anda öğleden sonra okula yakın bir yerde çalışıyorum, böylece trafiğe takılmıyorum” dedi. “Öğle yemeğini atlıyorum ve arabada bir şeyler yiyorum. Bu yüzden iyi bir fiyata otobüs servisi alırsam ve çocuklarım bir saatten fazla bir süredir büstte değilse, kesinlikle bunun için giderdim. Ayrıca otobüslerin birden fazla çocuğu olan ebeveynlere indirim yapması gerektiğini düşünüyorum.”

Mini, okul sonrası etkinliklerinden sonra çocuklarını geri taşımak için erzakları olması durumunda okul otobüsü seçeneğini memnuniyetle seçeceğini söyledi. “Çoğu otobüs servisinde, öğrenciler etkinlikler için okula geri dönüyorlarsa, bundan sonra ulaşımlarını organize etmeleri gerektiğine dair bir feragatname olacak” dedi. “Çocuklarıma karşılama saatlerinden bağımsız olarak hizmet verecek bir otobüs servisim varsa, bunun bedelini memnuniyetle öderim.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar