Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiDünya Ekonomik Görünümü Aydınlanıyor: Wef

Dünya Ekonomik Görünümü Aydınlanıyor: Wef

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, dünya çapındaki baş ekonomistlerin yüzde 80’inden fazlası, küresel ekonominin bu yıl güçlenmesini veya istikrarlı kalmasını bekliyor – 2023’teki önceki rapordaki oranın neredeyse iki katı.

Küresel koşullarda bir gerileme öngörenlerin payı Ocak ayında yüzde 56’dan yüzde 17’ye geriledi ve bu da baş ekonomistlerin giderek artan yükseliş duygularını yansıtıyordu.

WEF anketine katılan baş ekonomistlerin üçte ikisinden fazlası, teknolojik dönüşüm, yapay zeka ve yeşil geçişin yol açtığı küresel büyümenin sürekli bir toparlanmasını öngördü.

Wef’in son Baş Ekonomistlerin Bakış Açısı, jeopolitik ve iç siyasi gerilimlerin ufku bulanıklaştırdığı konusunda uyardı. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 97’si jeopolitiğin bu yıl küresel ekonomik oynaklığa katkıda bulunacağını tahmin ediyor. Ankete katılanların yüzde 83’ü, dünya nüfusunun neredeyse yarısının oy kullandığı bir yıl olan 2024’te iç politikanın oynaklığa neden olacağını söyledi.

Bu brifingde yer alan anket Nisan 2024’te yapıldı.

WEF genel müdürü Saadia Zahidi, ”En son Baş Ekonomistlerin Görünümü, küresel ekonomik iklimde hoş ancak geçici iyileşme belirtilerine işaret ediyor” dedi. “Bu, liderlerin gezinmekte olduğu giderek karmaşıklaşan manzaranın altını çiziyor. Küresel ekonominin motorlarını canlandırmak ve daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve sürdürülebilir büyümenin temellerini atmak için politika oluşturmaya acil bir ihtiyaç vardır.”

Uluslararası Para Fonu’na göre, 2023’te yüzde 3,2 olarak tahmin edilen küresel büyümenin 2024 ve 2025’te de aynı hızla devam edeceği tahmin ediliyor. Pierre-Olivier Gourinchas’ın IMF baş ekonomisti, 2024 ve 2025’teki küresel büyüme öngörüsünün, kısıtlayıcı para politikaları ve mali desteğin geri çekilmesinin yanı sıra altta yatan düşük verimlilik artışını yansıtan tarihsel (2000-19) yıllık ortalama yüzde 3,8’in altında olduğunu söyledi.

“Ekonomik faaliyet, enflasyonun hedefe dönmesiyle şaşırtıcı bir esneklik gösteriyor. Merkez bankası’nın fiyat istikrarını yeniden sağlamaya yönelik önemli artışlarına rağmen, küresel ekonomi, olumlu arz gelişmeleriyle desteklenerek istikrarlı bir şekilde büyüdü. 2023’te yüzde 3,2 olarak tahmin edilen küresel büyümenin 2024 ve 2025’te de aynı hızla devam edeceği tahmin ediliyor ”dedi.

Büyüme beklentileri dünya genelinde düzensiz de olsa iyileşmiştir. Anket, neredeyse tüm baş ekonomistlerin (yüzde 97) bu yıl Ocak ayındaki yüzde 59’dan bu yana ılımlı ila güçlü bir büyüme beklediği ABD görünümünde önemli bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde büyümeyi teşvik etmesi en muhtemel politika kaldıraçları arasında inovasyon, altyapı geliştirme, para politikası ve eğitim ve beceriler yer alıyor. Düşük gelirli ekonomiler, yüksek gelirli ekonomilere kıyasla kurumlar, sosyal hizmetler ve finansmana erişim ile ilgili müdahalelerden daha fazla kazanç elde edeceklerdir. Çevre ve sanayi politikalarının büyümesinin etkisi konusunda dikkate değer bir fikir birliği eksikliği vardır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar