Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaEndonezya'da 15 Ölü Heyelanlar, Seller

Endonezya’da 15 Ölü Heyelanlar, Seller

Ülkenin afet dairesi 4 Mayıs Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Endonezya’nın merkezindeki heyelan ve sellerin düzinelerce evi tahrip etmesi ve yollara zarar vermesi sonrasında en az 15 kişinin öldüğünü söyledi.

Endonezya’nın afet azaltma ajansı (BNPB) sözcüsü Abdul Muhari yaptığı açıklamada, heyelanların Cuma günü yerel saatle 1: 00’den hemen sonra Güney Sulawesi’deki Luwu Regency’yi vurduğunu söyledi.

Güney Sulawesi eyaleti, Luwu regency’de sel ve toprak kaymaları nedeniyle toplam 14 kişi öldü” dedi.

Yağmur mevsimi boyunca Endonezya, ormansızlaşma nedeniyle bazı bölgelerde daha da kötüleşen toprak kaymalarına eğilimlidir. Ülkenin bazı bölgelerinde sürekli sağanak yağışlar genellikle sele neden olur.

Ajans, 100’den fazla evin ciddi şekilde hasar gördüğünü ve 42’sinin süpürüldüğünü, dört yol ve bir köprünün hasar gördüğünü söyledi.

100’den fazla kişi camilere veya akrabalarının evlerine tahliye edildi ve 1.300’den fazla aile yetkililerin onları tahliye etmeye çalışmasından etkilendi.

Abdul başka bir açıklamada, Güney Sulawesi eyaletinin başka bir bölgesinde Cuma günü meydana gelen sellerde en az bir kişinin öldüğünü ve iki kişinin de yaralandığını söyledi

Mart ayında Sumatra Adası’ndaki ani sel ve heyelanlar en az 30 kişiyi öldürdü ve puanları hala kayıptı.

Bir heyelan ve sel onlarca evi süpürdü ve Aralık ayında Sumatra’daki Toba Gölü yakınlarındaki bir oteli yıkarak en az iki kişiyi öldürdü.

Endonezya, yağışlı mevsiminde, uzmanların iklim değişikliğinden daha muhtemel hale geldiğini söylediği bir dizi aşırı hava olayına maruz kaldı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar