Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaEndonezya'nın Ibu Dağı Adasında Yanardağ Patladı ve Devasa Kül Kulesi Patladı

Endonezya’nın Ibu Dağı Adasında Yanardağ Patladı ve Devasa Kül Kulesi Patladı

Endonezya’nın doğusundaki bir yanardağ Pazartesi günü patladı ve yetkililer alarm seviyesini geçen hafta en yüksek ikinci seviyeye çıkardıktan sonra gökyüzüne beş kilometreden fazla devasa bir kül kulesi fırlattı.

Hemen herhangi bir hasar veya zayiat bildirilmedi, ancak görüntüler Kuzey Maluku eyaletindeki Halmahera adası’nda gökyüzüne yükselen bir kül sütunu gösterdi.

Yetkililer, son aylardaki en büyük patlamalardan biri olan yanardağın zirvesinin beş kilometreden daha yukarısına ulaştığını söyledi.

Jeoloji Ajansı başkanı Muhammed Wafid Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gri-siyah kül sütununun “batıya doğru eğilerek yoğun yoğunlukta” gözlemlendiğini söyledi.

Wafid, yakındaki sakinleri, düşen volkanik külden korunmak için dışarı çıkarken yüz maskesi ve gözlük takmaya çağırdı.

Volkan Cumartesi günü daha küçük ölçekte patladı, lav püskürdü, gece gökyüzüne birkaç kilometre kül fırlattı ve yıldırıma neden oldu.

Uyarı seviyesi, yetkililer geçen hafta yükselttikten sonra Pazartesi günü dört katmanlı bir sistemin en yüksek ikinci seviyesinde kaldı ve yanardağın kraterinin etrafında üç ila beş kilometre (iki ila üç mil) arasında bir dışlama bölgesi vardı.

Ibu, geçen yıl 21.000’den fazla kez patlayan Endonezya’nın en aktif volkanlarından biridir.

Jeoloji Ajansı yetkilisi Sofyan Primulyana, Ibu’nun 2023’te günde ortalama 58 patlama kaydettiğini söyledi.

Geniş bir takımada ülkesi olan Endonezya, Pasifik “Ateş Çemberi” ndeki konumu nedeniyle sık sık sismik ve volkanik aktivite yaşar.

Geçen ay, Kuzey Sulawesi eyaletindeki Ruang Dağı yarım düzineden fazla kez patladı ve yakındaki adaların binlerce sakinini tahliye etmeye zorladı ve en yüksek alarm seviyesinde kaldı.

Ruang Adası’nın 800 kadar sakininin tamamı kalıcı olarak yeniden yerleştirilecek.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar