Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaYetkili, Filipin Sahil Güvenlik'in Tartışmalı Sığlıkta Çin'in Islahına İzin Vermeyeceğini Söyledi

Yetkili, Filipin Sahil Güvenlik’in Tartışmalı Sığlıkta Çin’in Islahına İzin Vermeyeceğini Söyledi

Sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Filipin Sahil Güvenlik’in (PCG) Çin’in Sabina Sürüsünde ıslah faaliyetleri yürütmemesini sağlamak için Güney Çin Denizi’nin tartışmalı bir bölgesinde varlığını sürdürmeye adanmış olduğunu söyledi.

Büyüyen bir deniz anlaşmazlığının ortasında, PCG Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in orada yapay bir ada inşa ettiğini iddia ederek Sabina Shoal’a gemi gönderdiğini söyledi.

Geminin Nisan ortasındaki konuşlandırılmasından bu yana PCG, Sabina Sürüsünün kum çubuklarına atılan ölü ve ezilmiş mercan yığınlarını keşfettiğini ve boyutlarını ve yüksekliklerini değiştirdiğini söyledi.

PCG sözcüsü Jay Tarriela Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında Sahil Güvenlik’in “Çin’in Sabina Sürüsünde başarılı bir ıslah gerçekleştirmesini” engelleyebildiğinden emin olması gerektiğini söyledi.

Manila’nın Escoda olarak adlandırdığı sığlık, Filipinler’in ekonomik bölgesi içindedir. Manila ile Çin arasındaki düzenli deniz seferlerinin yapıldığı ikinci Thomas Shoal’da karaya oturmuş bir savaş gemisinde konuşlanmış Filipinli askerleri ikmal eden gemilerin buluşma noktası olarak hizmet ediyor.

Cuma günü Filipinler, Güney Çin Denizi konusundaki anlaşmazlık artmaya devam ederken Çinli diplomatların sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar