Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaEski Başbakan Imran Khan, Pakistan Seçimlerinin 'En Büyük Soygun' Olduğunu Söyledi

Eski Başbakan Imran Khan, Pakistan Seçimlerinin ‘En Büyük Soygun’ Olduğunu Söyledi

Pakistan’ın hapisteki eski başbakanı İmran Han Perşembe günü yaptığı açıklamada, Şubat ayındaki ulusal seçimin partisinden çalındığını ve bunu “kamu görevinin en büyük soygunu” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Yüksek Mahkemede, garnizon şehri Rawalpindi’deki Adyala hapishanesinden gelen video bağlantısı aracılığıyla konuşan Han, hücre hapsinde tutulduğunu söyledi.

Sözleri, Ağustos ayında hapse atıldığından beri açık mahkemede ilk kez duyuldu.

“Partim mağdur ediliyor. Ağır insan hakları ihlalleri oldu “dedi. “8 Şubat seçimleri, bir kamu görevinin en büyük soygunuydu.”

Seçim Komisyonu, seçimin hileli olduğunu reddetti.

71 yaşındaki kriket oyuncusu siyasetçi Khan, yolsuzluk suçlamasıyla hapse atıldı. Ayrıca onlarca başka davayla da savaşıyor.

O ve Pakistanlı Tehree-e-Insaf Partisi (PTI), suçlamaların iktidara dönüşünü engellemek için siyasi olarak motive edildiğini söylüyor.

Şubat ayındaki seçimlerde en çok sandalyeyi Han’ın desteklediği adaylar kazandı, ancak hükümet kurmak için gereken çoğunluğun gerisinde kaldı. Rakibi Şehbaz Şerif, diğer birkaç partiyle koalisyon hükümetinde başbakan oldu.

Han’ın, üst mahkeme tarafından, yozlaşmış politikacıları desteklemek için yapıldığını iddia ettiği ülkenin rüşvet karşıtı yasalarındaki değişikliklere karşı açtığı dilekçeleri sunmasına ve savunmasına izin verildi.

Ancak mahkeme, yargılamanın canlı yayınlanması talebini geri çevirdi. Mahkeme salonundaki bir Reuters muhabirine göre, bunun bir kamu yararı davası olmadığını söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar