Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaHac 2024: Suudi Arabistan Kutsal Yerler Etrafında Yol Soğutma Girişimini Genişletiyor

Hac 2024: Suudi Arabistan Kutsal Yerler Etrafında Yol Soğutma Girişimini Genişletiyor

Suudi Arabistan’ın Yollar Genel Otoritesi, asfalt yüzey soğutma girişiminin kutsal alanlardaki çeşitli yerlerde genişletildiğini duyurdu.

Suudi Basın Ajansı (SPA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, girişimin mahalle ve yerleşim bölgelerindeki sıcaklıkları düşürmeyi, binaları soğutmak için kullanılan enerjiyi düşürmeyi ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmayı amaçladığını bildirdi.

Bu teknoloji, bekleme alanlarında ve insanların toplandığı yerlerde daha rahat bir ortam sağlanmasına katkıda bulunur.

Girişim, 25.000 metrekarelik bir alanı kaplayan Arafat’taki Namira Camii’nin yanında hayata geçirildi. Kurum, girişimi Belediye ve Köyişleri ve İskan Bakanlığı, Hac ve Umre Bakanlığı, Hacı Deneyimi Programı, Yaşam Kalitesi Programı ve Kutsal Başkent Belediyesi dahil olmak üzere birçok ilgili kuruluşla ortaklaşa yürütmektedir.

İlk olarak geçen yıl kutsal mekanlarda uygulanan bu girişimin fikri, yolların gün içinde ısıyı emmesi ve sıcaklıkların bazen 70 ° C’ye ulaşmasından kaynaklanıyor. Yollar daha sonra bu ısıyı geceleri serbest bırakarak ‘kentsel ısı adası etkisi’ olarak bilinen ve enerjinin artmasına neden olan bir fenomene neden oluyor tüketim ve hava kirliliği.

‘Kentsel ısı adası etkisini’ ele alma ihtiyacı, deneyi daha az güneş radyasyonunu emebilen yerel olarak üretilen malzemelerden yapılan ‘soğuk kaldırımlar’ ile başlattı. Bu deney, geleneksel kaldırımlara göre daha düşük bir yüzey sıcaklığı ile sonuçlanır ve bu da onu yerleşim alanlarının etrafındaki yollar için uygun hale getirir.

Otorite, Krallık’taki karayolu sektörü için bir hükümet denetleme ve düzenleme organı olarak rolünün bir parçası olarak araştırma ve pratik deneyler geliştiriyor. Bu deneyler, sektörün stratejik vizyonuyla uyumlu ve yeniliği teşvik ediyor.

Karayolu sektörünün stratejisi aynı zamanda daha yüksek bir küresel sıralamaya ulaşmak için yolların kalitesini iyileştirmeyi ve 2030 yılına kadar ölümleri 100.000 kişi başına beşten daha azına indirmeyi hedefliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar