Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaEski Kazak Bakan Karısını Öldürmekten 24 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Eski Kazak Bakan Karısını Öldürmekten 24 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Eski bir Kazakistan ekonomi bakanı, bazılarının cumhurbaşkanının kadın haklarını güçlendirme vaadinin turnusol testi olarak gördüğü geniş çapta izlenen bir duruşmanın ardından karısını öldürdüğü için Pazartesi günü 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

44 yaşındaki Kuandyk Bishimbayev mahkeme tarafından işkence ve cinayetten suçlu bulundu.

Geçtiğimiz yedi hafta boyunca canlı olarak yayınlanan duruşması, yetkililer tarafından seçkinlerin artık yasaların üstünde olmadığına dair bir mesaj gönderme girişimi olarak kabul edildi.

Duruşma sırasında çekilen güvenlik kamerası görüntülerinde Bişimbayev’in karısı 31 yaşındaki Saltanat Nukenova’yı defalarca yumruklayıp tekmelediği ve onu saçlarından çırılçıplak bir şekilde daha sonra öldüğü bir odaya sürüklediği görüldü.

Bişimbayev’in cep telefonunda, 9 Kasım 2023 sabahı bilincini kaybetmeden önceki son saatlerde gözle görülür şekilde çürümüş ve kanlı Nukenova’ya hakaret ettiği ve aşağıladığı videolar da bulundu.

Beş yıl önce kıdemli Kazak lider Nursultan Nazarbayev’in yerine geçen Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, kadın haklarının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere daha adil bir toplum inşa etmek istediğini söyledi.

Dava, parlamentonun geçen ay kabul ettiği aile içi şiddeti suç sayan bir yasanın arkasında halkın desteğini toplamaya yardımcı oldu. Hükümet verileri, Kazakistan’daki her altı kadından birinin bir erkek partner tarafından şiddet gördüğünü gösteriyor.

Duruşma sırasında Bişimbayev karısını dövdüğünü itiraf etti, ancak bazı yaralanmalarının kendi kendine meydana geldiğini söyledi. Ona işkence etmeyi ya da öldürmeyi planladığını reddetti.

Mayıs-Aralık 2016 tarihleri arasında petrol zengini ülkenin ekonomi bakanı olarak görev yaptı. 2018’de rüşvetten mahkum edildi ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak af ve şartlı tahliye sayesinde üç yıldan kısa bir süre sonra serbest kaldı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar