Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAfrikaEski Muhalefet Partileri, Afrika'nın Yeni Hükümetinde 12 Bakanlık Aldı

Eski Muhalefet Partileri, Afrika’nın Yeni Hükümetinde 12 Bakanlık Aldı

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa Pazar günü yaptığı açıklamada, iktidardaki ANC’NİN parlamento çoğunluğunu kaybetmesinin ardından eski muhalefet partilerinin 32 portföyden 12’sini almasıyla yeni hükümetini duyurdu.

1994’te demokrasinin gelişinden bu yana ülkeyi yöneten Afrika Ulusal Kongresi (ANC), 32 kabine pozisyonundan 20’sini elinde tuttu. Dışişleri, maliye, savunma, adalet ve polis gibi kilit bakanlıkları içeriyordu.

Partiden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanının açıklamasının “ileriye atılmış önemli bir adım ve demokrasimizin dayanıklılığının bir kanıtı” olduğu memnuniyetle karşılandı.

En büyük koalisyon ortağı Demokratik İttifak (DA), içişleri, çevre ve bayındırlık işleri de dahil olmak üzere altı portföye sahip olacak. Bölge Savcısı lideri 48 yaşındaki John Steenhuisen Tarım Bakanı olarak atandı.

Partiden yapılan açıklamada, “yolsuzluğa sıfır tolerans gösterecekleri” “Güney Afrika’nın demokratik yolculuğunda yeni bir dönem” selamlandı.

Zulu milliyetçisi Inkatha Özgürlük Partisi (IFP), göçmen karşıtı parti Vatansever İttifakı ve sağcı Afrikalılar partisi Özgürlük Cephesi Plus ve diğer küçük partilerin aralarında altı kabine yeri vardı.

Toprak reformu, ıslah hizmetleri, spor, turizm ve kamu hizmetlerinin sorumluluğunu içeriyorlardı.

Pretoria’dan televizyonda yayınlanan bir konuşmada konuşan 71 yaşındaki Ramaphosa, “Ulusal Birlik Hükümetinin şu anki haliyle kurulması demokrasi tarihimizde eşi görülmemiş bir şey” dedi.

29 Mayıs genel seçimlerinde salt çoğunluğunu kaybetmiş olan alçakgönüllü anc’nin ulusal birlik hükümeti (GNU) dediği şeye liderlik etmek için geçen hafta ikinci bir tam dönem için yeniden seçildi.

“Gelecek hükümet, işsizliğin yanı sıra yoksulluk ve eşitsizlikle mücadele ederek hızlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeye ve daha adil bir toplum yaratmaya öncelik verecek” dedi.

Bakan, “Bütün partilerin ulusal yürütmenin yanı sıra çeşitli parlamento pozisyonlarına anlamlı bir şekilde katılabilmelerini sağlamak” zorunda olduğunu da sözlerine ekledi.

Güney Afrika’nın ulusal birlik hükümetini seçtiği diğer tek zaman apartheid’in sonuydu. O zaman Nelson Mandela ve hükümetin eski lideri FW de Klerk, genel başkan yardımcısı olarak demokrasiye geçişi denetlediler.

Anc’nin lütuftan düşmesi, yüksek şiddet içeren suç oranları, cansız bir ekonomi ve sakatlayıcı bir enerji krizinin arka planına karşı geldi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar