Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan insan hakları Kurumu, Foxconn'un İşe Alınmasıyla İlgili Raporun Ayrımcılık Endişelerini Artırdığını...

Hindistan insan hakları Kurumu, Foxconn’un İşe Alınmasıyla İlgili Raporun Ayrımcılık Endişelerini Artırdığını Söyledi

Hindistan insan hakları izleme örgütü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Reuters soruşturmasının büyük Apple tedarikçisinin ülkedeki iPhone montaj işlerinden evli kadınları reddettiğini tespit etmesinin ardından hükümet yetkililerinden Foxconn tarafından bildirilen ayrımcılığı incelemelerini istediğini söyledi.

Ulusal İnsan hakları Komisyonu (NHRC) yaptığı açıklamada, Başbakan Narendra Modi’nin çalışma bakanlığı sekreterine ve büyük bir iPhone fabrikasının bulunduğu Tamil Nadu eyalet hükümeti genel sekreterine bir hafta içinde ayrıntılı bir rapor çağrısında bulunduğunu bildirdi.

“NHRC, meselenin doğruysa, evli kadınlara karşı eşitlik ve fırsat eşitliği hakkının ihlal edilmesine neden olan ciddi bir ayrımcılık sorununu gündeme getirdiğini gözlemliyor” dedi.

Reuters’in haberi, TV kanalları, gazete başyazıları, Modi’nin partisi ve muhalefet partileri de dahil olmak üzere kadın grupların konuyu araştırmaya yönelik çağrıları üzerine tartışmalara yol açtı. Modi’nin federal hükümeti de Tamil Nadu eyaletinden “ayrıntılı bir rapor” istedi.

Modi’nin çalışma bakanlığı, Apple ve Tayvan merkezli Foxconn, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Bir Tamil Nadu hükümet sözcüsü, yanıt vermeyen soruları çalışma departmanına yönlendirdi.

Reuters soruşturması, Foxconn’un evli kadınları, evli olmayan meslektaşlarından daha fazla aile sorumluluğuna sahip oldukları gerekçesiyle ana Hindistan iPhone fabrikasındaki işlerden sistematik olarak dışladığını buldu. Foxconn işe alım acenteleri ve İK kaynakları, evli kadınları işe almama nedenleri olarak aile görevlerini, hamileliği ve daha yüksek devamsızlığı gösterdi.

Yetkili, devlet makamlarının tüm şirketlerin iş kanunlarıyla ilgili norm ve düzenlemelere uymasını sağlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar