Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaKöşe YazılarıFeyza Kaya ile Sınırları Aşmanın Bedeli

Feyza Kaya ile Sınırları Aşmanın Bedeli

İnsan hayatında çok önemli karar anları vardır. Bazen insanın hayatını kökten değiştirecek bir karar alması gerekir. Böyle anlarda kendisine sorar ”Yapmalı mıyım?” Yıllarca çalıştığın işi değiştirmek böyle bir karardır. Üzerine bulunduğun ülkeyi ve düzenini de değiştireceksen bu hayatındaki en önemli karalardan biri olur.

Bir de eşini ve çocuklarını beraberinde getiriyorsan daha da zor gelir. Ben iki yıl önce eşimle beraber Dubai’ ye geldim. Bu bizim için büyük bir karardı. Türkiye’de güzel bir düzenimiz, arkadaşlarımız, ailelerimiz vardı. Benim İngilizcem çok iyi değildi. Yer değişikliği başta bize çok da cazip gelmedi. Kararı masaya yatırdık.

Taşınmak bize ne kazandıracaktı ? Biz bir konfor alanı içinde rutin, güzel bir hayat yaşıyorduk. Bunun yanı sıra, büyüklerimiz belli yaşın üzerinde parkinson ve alzheimer hastalıklarıyla mücadele etmeye başlamıştı.

Bu bizi korkutuyordu. Psikologlar sabit bir düşünce yapısından esnek bir düşünce yapısına geçiş yapmanın, insanların engellerle daha iyi başa çıkmalarına ve başarılarını artırmalarına yardımcı olduğunu ifade ediyordu. Konfor alanından çıkmanın beyne faydalı olduğu, ilk başlarda zorlansanız bile kişisel büyüme ve gelişme için önemli olduğu da bilindiği için sınırlarımızı aşmaya karar verdik. Hiç kolay olmadı. Dubai’ ye tanıdığımız kimse olmadan ve nelerle karşılaşacağımızı tam bilmeden geldik. Ben uzun yıllar çalıştığım işimden ayrılmıştım.

Hemen İngilizce kursuna yazıldım. Buraya yeni gelip İngilizce kursuna yazılacaklara tavsiyem; Konuşma ağırlıklı bir kursa gitmeleri olacak. Uzun süre ev aradık. Yanlış yollara girdik. Yanlış kartları aldık. Defalarca ceza yedik. Kaybolduk. Şehir ısındıkça daha büyük ve ürkütücü geldi. Sonra yeni keşifler yaptık. Keşfettikçe hoşumuza gitti. Alıştıkça ve arkadaş edindikçe sevdik. Zaten bir yeri güzelleştiren paylaştığın insanlar değil midir? Burada çok güzel insanlarla tanıştık. İnsanların ülkelerinden uzakta birbirlerine daha sıkı sarıldığını deneyimledik.

Bu aşamaya ulaşana kadar neler oldu? Balkonda manzaraya bakıp, sulu gözlerle ” Manzara güzel ama canım tek başıma kahve bile içmek istemiyor.” dedim. Dışarı çıkıp yarım yamalak İngilizcemle işimi halledemediğim, yanlış metroya binip gideceğim yere gidemeden geri döndüğüm zamanlar oldu. Kendimizi güneşten korumayı beceremeyip, ilk geldiğimizde bir hafta içinde marsık gibi yandık. Daha pek çok şey yaşadık.

Alıştık, çözdük, öğrendik. Yeni geldiyseniz korkmayın. Dubai expat olarak yaşayabileceğiniz en iyi yerlerden biri. Bana her zaman ulaşabilirsiniz. Size destek olmak için elimden geleni yaparım. Yalnız değilsiniz. Sevgiyle kalın.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar