Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş Dünyasıİşletme'Google Bozuldu': Bir Algoritma Düzeltmesi Geçim Kaynaklarına Nasıl Mal Olur?

‘Google Bozuldu’: Bir Algoritma Düzeltmesi Geçim Kaynaklarına Nasıl Mal Olur?

Google, düşük kaliteli içerikten kurtulmak için bu yılın başlarında arama algoritmasında ve spam filtrelerinde büyük değişiklikler yaptı – ancak etkilerin bazı küçük web siteleri için yıkıcı olduğu kanıtlandı.

Çevrimiçi işletmeler, Google’ın Mart ve Nisan aylarındaki büyük yükseltmesinin trafikte feci düşüşlere neden olmasının ardından işten çıkarmalar ve hatta site kapanışları göz önünde bulundurularak bırakıldı.

Gisele Navarro, web sitesi Google’ın tuzağına düşmüş şanssızlardan biri.

37 Yaşındaki Arjantinli, kocasıyla birlikte HouseFresh web sitesini işletiyor ve 2020’den beri hava temizleyicileri için ürün incelemelerinde sağlıklı bir niş oluşturuyorlardı.

Reklam yoktu, ürün yerleşimi yoktu ve yumuşak pedal çevirme yoktu – bir ürün kötüyse, sitenin yorumcuları öyle derdi.

Tıklamalardan Amazon’a komisyon kazandılar.

Ancak Google’ın güncellemesi tüm bunları değiştirdi.

AFP’YE verdiği demeçte, “Bir numaralı sıralamadan – çünkü gerçekten bir inceleme yapan tek kişilerden biriydik – ortaya çıkmamaya bile gittiğimizi gördük” dedi.

HouseFresh, Google arama’dan günde yaklaşık 4.000 yönlendirme alıyordu, ancak bu o zamandan beri yaklaşık 200’e düştü.

İşten ayrılma o kadar kötüydü ki Navarro, siteyi kapatması ve yeni bir alan adıyla baştan başlaması tavsiye edildiğini söyledi.

Navarro ve diğer birçok site için hayal kırıklığının temelini, Google’ın sonuçları nasıl sıraladığı konusunda netlik eksikliği oluşturuyor.

ABD firması algoritmaları konusunda çok gizlidir – öyle ki, “arama motoru optimizasyonu” olarak bilinen tüm bir endüstri, daha fazla tıklama almak için algoritmayı oynamaya çalışarak büyümüştür.

En son güncelleme, SEO uzmanlarını umutsuzca bazı sitelerin neden güçlendirildiğini ve diğerlerinin neden düşürüldüğünü çözmeye çalışarak bir tirbuşona gönderdi.

Google, afp’ye bir e-postada, güncellemesinin kullanıcılara “arama motorları için yapılmış gibi hissettiren daha az sonuç” vermek için özel olarak tasarlandığını söyledi.

“Başlattığımız tek değişiklik, deneylerimizin insanlar için sonuçları anlamlı bir şekilde iyileştireceğini gösterdikleridir. Ve bu güncellemelerin faydalı olduğuna inanıyoruz “dedi.

Yine de Navarro, Mayıs ayında yaygın olarak paylaşılan bir blog gönderisinde, ürün incelemeleri arayan kişilerin giderek artan bir şekilde yapay zeka tarafından oluşturulmuş veya SEO maksimize edilmiş görünen reklamlar ve içeriklerle beslendiğini gösterdi.

Google’ın güncellemesiyle desteklenen diğer materyaller, Reddit ve Quora gibi web sitelerinden kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği içeriyordu.

Google, “insanlar genellikle başkalarının deneyimlerinden öğrenmek ister” diyerek bu yaklaşımı savundu ve şunları ekledi: “Sonuçların yararlı ve kaliteli olmasını sağlamak için titiz testler yapıyoruz.”

Ancak bir Avrupa haber sitesindeki personel, makalelerinin artık Reddit’in büyük ölçüde alakasız içeriği tarafından rutin olarak geride bırakıldığını söyledi.

Konunun hassas doğası nedeniyle anonimlik isteyen site yayıncısı, güncellemeden bu yana Google’dan gelen yönlendirmelerin yüzde 20 ila 30 oranında düştüğünü ve kesintilerin kaçınılmaz olacağını söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar