Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıEmlakGüçlü Talep, BAE'deki Konut Fiyatlarını ve Q1'deki İşlemleri Artırıyor

Güçlü Talep, BAE’deki Konut Fiyatlarını ve Q1’deki İşlemleri Artırıyor

BAE’nin konut piyasası, 2024’ün ilk çeyreğinde, güçlü talep performansı artırmaya devam ettikçe fiyatlar, işlem hacimleri ve kiralar yukarı yönlü bir seyir izleyerek büyüdü.

CBRE Middle East, Dubai’nin konut satış pazarının önümüzdeki aylarda canlı büyümesini sürdürmesini beklediğini söyledi. “Pazarın hem daire hem de villa segmentlerindeki fiyatlar aynı hızda değil, büyümeye devam edecek. Kiralama cephesinde konut kiralarının artmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. Bununla birlikte, büyüme oranı muhtemelen ılımlı olacak, “dedi emlak hizmetleri ve yatırım şirketi raporunda.

Dubai’de fiyat artışı ilk çeyrekte hızlanmaya devam ederken, Mart 2024’e kadar ortalama fiyatlar yüzde 20,7 arttı. Daire ve villaların ortalama fiyatları sırasıyla yüzde 20,4 ve yüzde 22,1 arttı.

Mart 2024, Dubai’nin konut piyasasında bir rekora daha tanık oldu ve işlem hacimleri rekordaki en yüksek aylık rakama ulaşarak yıllık yüzde 13,2’lik bir büyümeye işaret etti. Bu dönemde plan dışı satışlar ve ikincil piyasa satışları yüzde 20,2, ikincil piyasa satışları yüzde 2,2 arttı.

İlk çeyrekte Dubai’nin toplam işlem hacmi 35.310’a ulaştı. Bu rakam, bir önceki yıla göre yüzde 20, 5 artışla yılın ilk çeyreğinde kaydedilen en yüksek toplam oldu. Bu dönemde plan dışı işlemler yüzde 23, 9, ikincil piyasa işlemleri ise yüzde 15, 2 oranında artış kaydetti.

Abu Dabi’de yılın ilk çeyreğinde toplam işlem hacmi 2.795 seviyesinde gerçekleşerek bir önceki yıla göre yüzde 22.6 artış kaydetti. Bu artış, plan dışı satışlardaki yüzde 18, 1’lik artış ve ikincil piyasa satışlarındaki yüzde 34, 5’lik artışla desteklendi. 2024’ün 1. Çeyreğine kadar Abu Dabi’nin ortalama daire ve villa fiyatları sırasıyla yüzde 4,3 ve yüzde 2,3 arttı.

“BAE’nin konut piyasası, yüksek talep seviyelerinin performansı artırmaya devam ettiği yıla nispeten güçlü bir notla başladı. Mevcut arzı azaltan güçlü aktivite seviyeleri ve yüksek emilim seviyeleri, yılın geri kalanında hem Abu Dabi hem de Dubai’deki fiyat artışını desteklemeye devam edecek ”dedi.

“Kira artışı açısından, Abu Dabi’deki kira oranlarının artmaya devam etmesini ve başlıca alanların piyasadan daha iyi performans göstermesini bekliyoruz. Dubai’de konut kiraları artmaya devam edecek; Ancak bugüne kadar gördüğümüz oranda değil ve yılın ikinci yarısında değişim oranının düşmesini bekliyoruz “dedi.

Dubai’de ortalama daire fiyatları metrekare başına 1.486 Dh’ye, ortalama villa fiyatları ise metrekare başına 1.776 Dh’ye ulaştı. Ortalama villa satış oranları şu anda 2014 taban çizgisinin yüzde 22,9 üzerinde. Kira büyümesi, 2023’teki bir ılımlılık döneminin ardından 2024’te de ivme kazandı.

Mart 2024’te ortalama konut kiraları, bir önceki aya göre kaydedilen yüzde 20,4’lük büyümeye kıyasla yıllık bazda yüzde 21,2 artış kaydetti. Bu dönemde ortalama daire ve villa kiralama oranları sırasıyla yüzde 22,1 ve yüzde 14,5 arttı.

Dubai Arazi Dairesi’nden elde edilen veriler, Mart 2024’e kadar olan yılda toplam kira kaydı sayısının 159.941 olduğunu ve bir önceki yıla göre yüzde 5,8’lik bir artışa işaret ettiğini ortaya koydu. Arz konusunda ise yılın ilk çeyreğinde toplam 6 bin 526 adet teslim edilirken, bu arzın yüzde 59,7’si Meydan One, Jumeirah Village Circle ve Al Furjan’da bulunuyor. Yılın geri kalanında 46.086 kişinin daha teslim edilmesi bekleniyor. Ancak, tarihi gerçekleşme oranları göz önüne alındığında, bu yaklaşan hisse senedinin sınırlı bir kısmının planlandığı gibi çevrimiçi olmasını bekliyoruz.

Abu Dabi’nin kiralama pazarı, 2024’ün 1. Çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 10,9’luk bir düşüş kaydederek toplam 46.130 konut kiralama sözleşmesine tanık oldu. Bunun nedeni, tescil edilen yenilenen kira sözleşmelerinin sayısındaki yüzde 15,5’lik düşüş ve aynı dönemde yeni kira kayıtlarındaki yüzde 2,4’lük düşüşten kaynaklanıyor. 2024 yılının 1. Çeyreğine kadar ortalama daire ve villa kiraları sırasıyla yüzde 4,5 ve yüzde 1,1 arttı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar