Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaGüneş Lekesi Uzaklaştıkça Göz Kamaştırıcı Auroralar Gökyüzünden Kaybolur

Güneş Lekesi Uzaklaştıkça Göz Kamaştırıcı Auroralar Gökyüzünden Kaybolur

Bilim adamları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hafta sonu dünyanın birçok yerinde gökyüzünde dans eden muhteşem auroraların solmakta olduğunu ve onlara neden olan devasa güneş lekesinin vahşi bakışlarını Dünya’dan uzaklaştırdığını söyledi.

Cuma gününden bu yana, gezegenimizi yirmi yıldan fazla bir süredir vuran en güçlü güneş fırtınası, Amerika Birleşik Devletleri, Tazmanya, Bahamalar ve normalde görüldükleri aşırı enlemlerden uzak diğer yerlerde göz kamaştırıcı auroralarla gece gökyüzünü aydınlattı.

Ancak Fransa’nın Gözlemevi de la Cote d’azur’daki astrofizikçi Eric Lagadec, afp’ye bu nadir olayın “en muhteşem” döneminin sona erdiğini söyledi.

ABD merkezli Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre, birkaç koronal kütle atımından (CME’LER) ilki — plazma ve manyetik alanların Güneşten atılması — Cuma günü 1600 GMT’DEN hemen sonra geldi.

Etkinlik daha sonra “aşırı” bir jeomanyetik fırtınaya yükseltildi — Ekim 2003’teki “Cadılar Bayramı Fırtınalarından” bu yana İsveç’te elektrik kesintilerine neden olan ve Güney Afrika’daki güç altyapısına zarar veren ilk olay.

Avusturya’dan Avustralya’nın Tazmanya ada eyaletine kadar dünyanın dört bir yanında fenomen ve pembe, yeşil ve mor gece gökyüzünün diğer dünya fotoğrafları üzerinde heyecan patlak verdi.

Fırtınanın Pazartesi günü 0600 Gmt’ye kadar tekrar yoğunlaşacağı tahmin edilen NOAA, auroraların New York’a kadar güneyde görülebileceğini de sözlerine ekledi.

Ancak Pazar gecesi Kaliforniya’daki Joshua Tree Ulusal Parkı üzerindeki aurora borealis’i görmek umuduyla dışarı çıkan binlerce insan bunun yerine Samanyolu’nu gördü. AFP fotoğrafları, gece gökyüzünde yıldızların net bir şekilde parladığını gösterdi.

Lagadec, Pazar günü daha fazla güneş patlaması yaşanırken, Fransa gibi daha düşük enlemlerde çıplak gözle daha fazla auroranın görülmesinin olası olmadığını söyledi.

Cuma gecesi etkinliğin zirvesinde bir auroraya tanık olarak hareket eden Lagadec, bu tür alanlarda “Yalnızca en deneyimli fotoğrafçılar onları yakalayabilecek” dedi.

Güneş fırtınası, gezegenimizden 17 kat daha geniş olan devasa bir güneş lekesi kümesinden yayıldı.

Fırtına sona ermedi ve auroraların normalde görülebildikleri uzak kuzey veya güney bölgelerinde devam etmesi bekleniyor.

Ancak Lagadec, “fırtınanın kaynağı şu anda Güneşin kenarında olan bir güneş lekesidir, (bu nedenle) bir sonraki koronal kütle fırlatmalarının Dünya yönünde ilerlemesini beklemiyoruz” dedi.

Bilim adamları, Pazar gecesi görülen herhangi bir şeyin yoğunluğunun Cuma günkü gösteri seviyesine ulaşamayacağı konusunda uyarmışlardı.

İNGİLTERE Reading Üniversitesi’nde uzay fiziği profesörü olan Mathew Owens, afp’ye verdiği demeçte, “Bu, muhtemelen bu canavar güneş lekesinden Dünyaya yönelik CME’LERİN sonuncusu” dedi.

Güneş rüzgarlarından gelen yüklü parçacıklar Dünya’nın manyetik alanı tarafından yakalandığında, gezegenin manyetik kutuplarına doğru hızlanırlar, bu yüzden normalde orada auroralar görülür.

Ancak artan güneş aktivitesi dönemlerinde, etkiler ekvatora doğru daha da uzar.

2003’teki güneş fırtınalarından farklı olarak, bu sefer güç veya iletişim ağlarında büyük bir kesinti bildirilmemiş gibi görünüyor.

Elon Musk’un uydu internet operatörü Starlink, X’te alçak Dünya yörüngesindeki binlerce uydusunun “jeomanyetik fırtınayı atlattığını ve sağlıklı kaldığını” söyledi.

Işık hızında hareket eden ve yaklaşık sekiz dakikada Dünya’ya ulaşan güneş patlamalarının aksine, CME’LER daha sakin bir hızda hareket ediyor ve yetkililer mevcut ortalamayı saniyede 800 kilometre (500 mil) olarak belirliyor.

Güneş tutulması gözlüklü kişiler gün içinde hala güneş lekesi kümesini arayabilirler.

Jeomanyetik fırtınalarla ilişkili dalgalanan manyetik alanlar, elektrik hatları da dahil olmak üzere uzun kablolarda elektrik kesintilerine yol açabilecek akımlara neden olur. Uzun boru hatları da elektriklenebilir.

Uzay aracı, atmosferin Dünya’ya ulaşmasını engellemesine rağmen, yüksek dozda radyasyon riski altındadır.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlardan karakol içindeki daha iyi korunan yerlere gitmelerini isteyebilir.

Güvercinler ve iç biyolojik pusulaları olan diğer türler bile etkilenebilir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar