Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaLibya Gümrük Memurları 26 Tonluk Altın Sevkiyatı Nedeniyle Tutuklandı

Libya Gümrük Memurları 26 Tonluk Altın Sevkiyatı Nedeniyle Tutuklandı

Savcılar, Libya makamlarının yurtdışına yaklaşık 1,8 milyar Avro (1,9 milyar dolar) değerinde yaklaşık 26 ton altın taşımaya teşebbüs ettikleri için çok sayıda gümrük yetkilisini tutukladıklarını söyledi.

Libya savcılığı, birçok ülkenin ulusal altın rezervlerinden daha büyük olan devasa miktardaki değerli metalin şüpheli kökenini detaylandırmadı.

Ofis Pazar gecesi yaptığı açıklamada, Libya’nın batısındaki Misrata’daki yetkililerin liman kentinin uluslararası havaalanındaki insan ticareti operasyonuyla ilgili tutuklamaları yaptığını söyledi.

Facebook’tan yapılan açıklamada, “Soruşturma makamları, uluslararası Misrata havaalanında gümrük ve gümrük memurları genel müdürünün tutuklanmasını emretti” dedi.

Açıklamada, yetkililerin Aralık 2023’te şu anda yaklaşık 1,8 milyar avro değerinde olan yaklaşık 25.875 kilogram ağırlığındaki altın külçelerini trafiğe çıkarmaya çalıştıkları belirtildi.

Ocak ayında davayla ilgili soruşturma açan ofise göre, Libya yasaları yalnızca merkez bankasının altın ihraç edebileceğini söylüyor.

Libya, 2011’in uzun süredir diktatör olan Kaddafi’nin devrilmesi ve öldürülmesinden bu yana siyasi istikrarsızlık ve şiddetten muzdarip.

Ülke, Abdülhamid Dbeibah’ın Trablus’taki BM tarafından tanınan hükümeti ile doğudaki diktatör Halife Haftar’ın desteklediği rakip bir yönetim arasında bölünmüş durumda.

Başkent Trablus’un doğusundaki Misrata, Kaddafi’nin güçleriyle ve 2016’da Deaş grubunun savaşçılarına karşı mücadelede ve Haftar’ın güçlerinin 2019’da başkent Trablus’a karşı başarısız bir saldırısına karşı mücadelede kilit rol oynadı.

Çatışma bölgelerindeki insan ticaretini araştıran ABD merkezli hükümet dışı grup The Sentry, kaosun parçaladığı Libya’nın son on yılda yasadışı altın kaçakçılığı için kilit bir merkez haline geldiğini söyledi.

Grubun geçen Kasım ayında yayınladığı rapora göre, “Özellikle 2014’ten beri Libya, BAE ve daha az ölçüde Türkiye gibi yerlere geçiş alanı olarak altın kaçakçılığı için kullanılıyor”.

Raporda, “Yasadışı olarak altın ihraç etmek için iki önemli geçiş noktası kullanılıyor: Misrata-Zliten-Khums bölgesinin limanı ve havaalanları ile doğudaki Bingazi havaalanları”.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar