Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAfrikaGüney Afrika'nın Anc'si Çoğunluğu Kaybetti, Müttefiklere İhtiyacı Var

Güney Afrika’nın Anc’si Çoğunluğu Kaybetti, Müttefiklere İhtiyacı Var

Güney Afrika’nın iktidardaki anc’si, havza seçimlerinde on yıllık mutlak çoğunluğunu kaybettikten sonra Cumartesi günü yeni bir hükümet kurmasına yardımcı olacak müttefikler arayışıyla karşı karşıya kaldı.

Çarşamba günkü seçimlerden elde edilen oyların yüzde 99’unun sayılmasıyla, Başkan Cyril Ramaphosa’nın Afrika Ulusal Kongresi yalnızca yüzde 40’a sahipti ve bu, 2019’da kazandığı 57,5’ten feci bir düşüş oldu.

Bu, kurtuluş lideri Nelson Mandela’nın ülkeyi beyaz azınlık yönetiminden çıkarıp demokrasiye götürdüğü 1994’ten beri partinin mutlak çoğunluğa sahip olması nedeniyle Güney Afrika için tarihi bir dönüm noktasıdır.

ANC şimdi ya bir koalisyon hükümetini müzakere etmeli ya da en azından diğer partileri Ramaphosa’nın bütçeleri ve yasaları geçirmesi için diğer partilere güvenen bir azınlık hükümeti kurmasına izin vermek için parlamentoda yeniden seçilmesini desteklemeye ikna etmelidir.

ANC’NİN genel sekreter yardımcısı Nomvula Mokonyane, partinin NEC karar organının nihai sonuçlar açıklandıktan sonra bir eylem planına karar vermek üzere toplanacağını söyleyerek, “Seçimden önce bile herkesle konuşuyorduk” dedi.

“Bu, hem hükümette istikrarın hem de ülkemizde istikrarın sağlanmasıyla ilgili.”

Partinin rekor düzeyde kötü gösterilmesinden sonra partinin Ramaphosa’nın yerini alıp alamayacağı konusunda çekilemezdi: “Şimdilik bu bir sorun değil.”

Oylar doğrulanmaya devam ederken, Bağımsız Seçim Komisyonu’ndan (IEC) elde edilen veriler, merkez sağ Demokratik İttifak’ın (DA) yüzde 21,71 ile ikinci sırada yer aldığını ve 2019’daki 20,77’lik gösterisinin biraz üzerinde olduğunu gösterdi.

Western Cape eyaletini yöneten ve anc’nin sol gelenekleriyle çelişen bir serbest piyasa gündemi vaat eden parti.

DA partisi genel başkanı Helen Zille, ANC ile koalisyon şansı sorulduğunda, “Müzakereler başlamadı, ancak bazı kanallar açıldı, bireyler bireylerle konuşuyor.”

Ayrıca, anc’nin tek başına yönetmeye çalışmasına izin vermeyi de dışlamadı ve afp’ye şunları söyledi: “Bir azınlık hükümeti Güney Afrika’da tamamen yeni bir şey olurdu, ancak diğerleri arasında bir seçenek.”

Ancak Savcılık, anc’nin oy payını düşüren bir artış değildi.

Üçüncülük, eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın yüzde 12,6 ile uMkhonto wesizwe’si (MK) oldu; bu, sadece aylar önce eski ANC şefinin aracı olarak kurulan bir parti için sürpriz bir puandı.

Radikal solcu Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) yüzde 9,4 ile dördüncü oldu.

Malema ve Zuma eski ANC üyeleridir ve bazı gözlemciler, Da’nın “Kıyamet Koalisyonu” olarak damgaladığı bir ihtimal olan iktidar koalisyonu için daha doğal ortaklar olacaklarını öne sürmüşlerdir.

Ancak yazar Susan Booysen de dahil olmak üzere diğer analistler, EFF’NİN taleplerinde “çok düzensiz” ve “öngörülemez” olarak algılandığını söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar