Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaGüney Kore, ilk Uzay Ajansını Kurarken 2045'te Mars'a İnmeyi Planlıyor

Güney Kore, ilk Uzay Ajansını Kurarken 2045’te Mars’a İnmeyi Planlıyor

Başkan Yoon Suk-yeol Perşembe günü ülkenin ilk uzay ajansının açılışında yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin 2045 yılına kadar Mars’a iniş yapmayı ve o zamana kadar uzay araştırmalarına 100 trilyon won (72,6 milyar $) harcamayı planladığını söyledi.

Yoon, Kore Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (Kasa), Güney Kore’yi dünyanın en büyük beş uzay gücü arasına sokmak için çalışan yüzlerce işletme ve işletme ile ülkenin “uzay ekonomisine” liderlik edeceğini söyledi.

Yoon, “Kasa, havacılık endüstrisi ekosistemini yoğun bir şekilde desteklerken ve zorlu ve yenilikçi Ar-Ge’yi teşvik ederken uzmanlar yetiştirerek yeni bir uzay çağını başlatacak” dedi. Ülkenin ilk ay iniş aracı 2032 için planlanıyor.

Güney Kore, geçen yıl Mayıs ayında ticari sınıf bir uyduyu yörüngeye koyan Nuri roketinin fırlatılmasıyla yerli bir uzay fırlatma aracına ve uydu geliştirme teknolojisine sahip yedinci ülke oldu.

Ajans, farklı hükümet bakanlıkları arasında paylaşılan politika ve kalkınma işlevlerini düzene sokmayı amaçlıyor ve Nuri’yi geliştiren havacılık ve uzay araştırma enstitüsü’nü ve öncü uzay fırlatma araçlarını bünyesine katacak.

Güney Kore, 2027 yılına kadar en az üç uzay fırlatması daha planlıyor ve askeri uyduları fırlatmayı planlıyor.

Yoon’un açıklaması, Asya ülkelerinin roket teknolojisini geliştirmek ve ulusal gururu güçlendirmek gibi pratik nedenlerle uzay programlarına harcadıkları artan çabaların altını çiziyor.

Pazartesi günü, Kuzey Kore bir roket fırlattı, ancak ikinci askeri casus uydusunu yörüngeye koyamadı ve bu da yeni bir motor arızasından sorumlu tuttu. Ancak bir uzman, girişimi, ağır şekilde onaylanmış ülkenin uzay yarışında “büyük bir sıçrama” olarak kaydetti.

Güney Kore, Japonya ve ABD, Kuzey’in fırlatılmasını BM Güvenlik Konseyi’nin balistik füze teknolojisi geliştirmesini yasaklayan kararlarını ihlal ettiği gerekçesiyle kınadı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar