Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaHac 2024: 8 Suudi Arabistan'da Yasadışı Hacıları Taşıdığı için Tutuklandı, 280.000 Riyal...

Hac 2024: 8 Suudi Arabistan’da Yasadışı Hacıları Taşıdığı için Tutuklandı, 280.000 Riyal Para Cezasına Çarptırıldı

Yetkililer Cuma günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’da 28 hacıyı geçerli Hac izni olmadan taşıdığı için sekiz kişinin tutuklandığını söyledi.

Şüphelilere – üç göçmen ve beş vatandaş – taşıdıkları her yasadışı hacı için 10.000 Suudi riyali (kabaca 9.700 DHG) para cezası ödemeleri emredildi. Bu toplam 280.000 Suudi riyali (yaklaşık 274.210 Dh’dir).

Ayrıca 15 gün hapis cezasına çarptırılacaklar ve araçlarına el konulacak, krallık İçişleri Bakanlığı X’teki bir sosyal medya yayınında söyledi.

Yasaya göre, hacıları taşıyan gurbetçiler kendi ülkelerine sınır dışı edilecek ve belirli bir süre için Suudi’ye tekrar girmeleri yasaklanacak.

Bu arada yetkililer, ayrı bir sosyal medya paylaşımında, sosyal medya sitelerinde sahte Hac izinlerini ve vizelerini tanıtmaktan ikisi sakini ve ikisi vatandaş olmak üzere dört kişinin tutuklandığından bahsetti.

İhlal edenlerin elinde SIM kartlar, pullar, cep telefonları, bilgisayarlar ve meblağlar bulundu.

Suudi Arabistan’daki Hac düzenlemelerini ve talimatlarını ihlal etme cezaları 2 Haziran’dan itibaren uygulanıyor ve 20 Haziran’a kadar sürecek.

Uygulanmakta olan yeni Hac kurallarına göre, Hac hacılarını izinsiz taşırken yakalanan herkes 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılacak ve 50.000 Suudi Riyali veya 49.000 Dh’ye kadar para cezasına çarptırılacak.

Bu arada yetkililer, izinsiz Hac yapan vatandaşlara, sakinlere ve ziyaretçilere kabaca 9.000 Dh10.000 Suudi Riyali para cezası verecek.

Yetkililer, güvenli, emniyetli ve konforlu bir hac ziyareti sağlamak için tüm vatandaşları ve sakinleri Hac düzenlemelerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya çağırdı.

Hac ritüelleri

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar