Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan Mahkemesi Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal'ı Kefaletle Serbest Bıraktı

Hindistan Mahkemesi Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal’ı Kefaletle Serbest Bıraktı

Hindistan üst mahkemesi Cuma günü, Başbakan Narendra Modi’nin hapisteki bir rakibinin kefaletle serbest bırakılmasını emretti ve devam eden bir ulusal seçimde kampanya yürütmesine izin verdi.

Başkent Delhi başbakanı ve anketlerde Modi’ye karşı rekabet etmek için kurulan muhalefet ittifakının kilit liderlerinden Arvind Kejriwal, uzun süredir devam eden bir yolsuzluk soruşturması nedeniyle Mart ayında gözaltına alındı.

O, cezai soruşturma altındaki bloğun birkaç lideri arasında yer alıyor ve meslektaşlarından biri, seçimden bir ay önce tutuklanmasını iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) tarafından düzenlenen “siyasi bir komplo” olarak nitelendiriyor.

Yargıtay Yargıçları Sanjiv Khanna ve Dipankar Datta, Kejriwal’ın altı haftalık seçimlerde oylamanın son günü olan 1 Haziran’a kadar gözaltından ayrılabileceğini söyledi.

Kejriwal hükümeti, 2021’de likör satışını serbestleştirmek ve sektördeki kazançlı bir hükümet hissesinden vazgeçmek için bir politika uyguladığında yolsuzlukla suçlandı.

Politika ertesi yıl geri çekildi, ancak iddia edilen yozlaşmış lisans tahsisine ilişkin sonuçta ortaya çıkan soruşturma, o zamandan beri en iyi iki Kejriwal müttefikinin hapse atıldığını gördü.

Haksızlığı sürekli reddeden Kejriwal’ı destekleyen mitingler, tutuklanmasının ardından Hindistan çevresindeki diğer birçok büyük şehirde düzenlendi.

55 yaşındaki Kejriwal, yaklaşık on yıldır başbakanlık yapıyor ve ilk olarak sağlam bir yolsuzlukla mücadele haçlısı olarak göreve geldi.

Soruşturmanın bir parçası olarak sorgulanmak üzere Hindistan’ın mali suçlar dairesi İcra Müdürlüğü’nden çok sayıda çağrıya direnmişti.

Modi’nin siyasi muhalifleri ve uluslararası haklar grupları, Hindistan’ın küçülen demokratik alanı konusunda uzun süredir alarm veriyor.

ABD düşünce kuruluşu Freedom House, bu yıl BJP’NİN “siyasi muhalifleri hedef almak için devlet kurumlarını giderek daha fazla kullandığını” söyledi.

Muhalefetteki Kongre partisinin en önde gelen üyesi ve on yıllardır Hint siyasetine hakim olan bir hanedanın çocuğu olan Rahul Gandhi, Modi’nin partisinin bir üyesinin şikayeti üzerine geçen yıl cezai iftiradan mahkum edildi.

İki yıl hapis cezası, kararın daha yüksek bir mahkeme tarafından askıya alınmasına kadar bir süre parlamentodan diskalifiye edilmesine neden oldu, ancak dünyanın en kalabalık ülkesindeki demokratik normlar konusunda daha fazla endişeye yol açtı.

Kejriwal ve Gandhi, Hindistan’ın seçimine ortaklaşa itiraz eden iki düzineden fazla partiden oluşan bir muhalefet ittifakının üyeleridir.

Ancak en önde gelen liderlerini hedef alan cezai soruşturmalar olmasa bile, çok azı bloğun göreve başladıktan on yıl sonra popülerliğini koruyan Modi’ye karşı ilerleme kaydetmesini bekliyor.

Pek çok analist, Modi’nin yeniden seçilmesini, kısmen iddialı Hindu-milliyetçi siyasetinin ülkenin çoğunluk inancının üyeleriyle rezonansı nedeniyle önceden belirlenmiş bir sonuç olarak görüyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar