Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan: Modi Hükümeti Kurmaya, Pazar Günü Yemin Etmeye Davet Edildi

Hindistan: Modi Hükümeti Kurmaya, Pazar Günü Yemin Etmeye Davet Edildi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, beklenmedik şekilde yakın bir seçimin partisini iktidarda kalması için koalisyon ortaklarına güvenmeye zorlamasının ardından Cuma günü üçüncü görev süresini resmen güvence altına aldı.

Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) geçtiğimiz on yıl boyunca kesin olarak karar verdi, ancak analist beklentilerine ve çıkış anketlerine meydan okuyarak bu sefer önceki iki heyelan galibiyetini tekrarlayamadı.

Bunun yerine, 15 üyeli Ulusal Demokratik İttifak (NDA) koalisyonu ile hızlı ateş görüşmelerine zorlandı ve bu da ona parlamento numaralarını yönetmesini garanti etti, ancak karşılığında sunabileceği herhangi bir taviz olduğuna dair henüz bir belirti yok.

Modi, çoğunluğunu gösteren imzalı destek mektuplarını Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu’ya sundu ve bu da onu bir sonraki hükümeti kurmaya davet etti.

Modi Cuma akşamı yaptığı açıklamada, “NDA hükümetine kendilerine hizmet etmeleri için üçüncü bir şans verdikleri için insanlara teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu halkın fırsatı ve iradesi ve bu fırsat için onlara yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Modi daha önce Hindistan parlamentosunda koalisyonunu oluşturan yaklaşık 300 milletvekilinden oluşan bir toplantıya hitap etti ve liderliğini oybirliğiyle destekledikleri için onlara teşekkür etti.

Toplantı, her partinin liderlerinin bu hafta desteklerini garanti etmesinin ardından bir formaliteydi.

Aynı zamanda Modi ile hükümetteki yeni ortakları arasındaki uyumu göstermek için bir fırsattı.

Başbakanın en büyük koalisyon partisi müttefiki lideri Chandrababu Naidu, “Modi’nin bir vizyonu ve gayreti var ve idamı mükemmel ve tüm politikalarını gerçek bir ruhla yürütüyor” dedi.

“Bugün Hindistan’ın doğru zaman için doğru lideri var – yani Narendra Modi.”

Diğer parti liderleri Modi’yi mor çiçeklerden oluşan bir çelenkle süslerken, bir diğer önemli destekçi olan Nitish Kumar, geleneksel bir saygı jestiyle 73 yaşındaki çocuğun ayaklarına dokunmak için eğildi.

alt evde 293 koltuk

İttifak, parlamentonun alt meclisinde toplam 543 sandalyeden 293 sandalyeye sahip olacak.

Modi’nin müttefiklerinin destekleri karşılığında ne gibi tavizler verdikleri bilinmemekle birlikte, bu haftaki basında çıkan haberlerde birçoğunun bakanlık makamları aradığı öne sürüldü.

Indian Express Cuma günü yaptığı açıklamada, 16 sandalyeye sahip olan güneydeki Andra Pradeş eyaletinden Naidu’nun Telugu Desam Partisi’nin (TDP) yeni bir eyalet yasama başkenti inşa etme planlarının yeniden canlandırılması için baskı yapacağını bildirdi.

Bjp’nin en büyük ikinci müttefiki olan Kumar’ın Janata Dal (Birleşik) Bihar eyaleti partisi, askeri harcamaları azaltmak için hükümet tarafından 2022’de getirilen tartışmalı bir ordu işe alım planının gözden geçirilmesini istiyordu.

Birleşik cepheye rağmen, Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nden siyasi analist Zoya Hasan afp’ye Modi’nin yeni koalisyon ittifaklarının yolda sürtüşmeye yol açabileceğini söyledi.

“Chandrababu Naidu ve Nitish Kumar, ikisi de kurnaz politikacılar. Yani bazı yönlerden Modi bu ikisinde maçıyla buluşuyor olabilir “dedi Hasan.

“Koridorun karşısında arkadaşları var. Muhakkak ki muhalefet onları cezalandıracaktır.”

Pazar günü yemin etmek

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar