Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan Seçimleri: Modi Yardımcılarının Sahte Videoları Polis Soruşturmalarını ve Tutuklamaları Tetikledi

Hindistan Seçimleri: Modi Yardımcılarının Sahte Videoları Polis Soruşturmalarını ve Tutuklamaları Tetikledi

Manipüle edilen videolar, Hindistan seçimlerinde kampanya ısınırken, Başbakan Narendra Modi’nin iki üst düzey yardımcısının polis soruşturmalarını tetiklediği ve rakibi Kongre partisinin bazı işçilerinin tutuklandığı sahte kliplerle merkez sahneye çıkıyor.

Hindistan’ın ilk yapay zeka seçimi olarak adlandırılan şeyde Modi, geçen hafta liderlere “hiç düşünmediğimiz açıklamalar” yaptıklarını iddia etmek için sahte seslerin kullanıldığını ve buna “toplumda gerilim yaratma” komplosu dediğini söyledi.

Hint polisi — Modi’yi eleştiren Bollywood aktörlerini gösteren sahte videoların yayılmasını araştırıyor – şimdi federal içişleri bakanı Amit Şah’ın iktidardaki Bharatiya Janata Partisinin azınlıklar için belirli sosyal güvenceleri durduracağını söylediğini gösteren, milyonlarca seçmene duyarlı bir konu olan doktoralı bir çevrimiçi klibi araştırıyor.

Şah, “orijinal” ve düzenlenmiş “sahte” konuşmasını yayınlayarak ve — hiçbir kanıt sunmadan — halkı yanıltmak için oluşturduğu videonun arkasında ana muhalefet Kongresi’nin olduğunu iddia ederek X’e karşılık verdi. Bakan, “Bu konuyu ele almak için polise talimatlar verildi.”

Polis açıklamalarına göre, Hindistan polisi geçen hafta Assam, Gujarat, Telangana ve Yeni Delhi eyaletlerinde altı Kongre üyesi sosyal medya ekibi de dahil olmak üzere en az dokuz kişiyi sahte videoyu yaydığı için tutukladı.

Kongre çalışanlarından beşi kefaletle serbest bırakıldı, ancak Yeni Delhi polisinin siber suç birimi tarafından yapılan en yüksek profilli tutuklama, videoyu paylaştıkları için Kongre ulusal sosyal medya koordinatörü Arun Reddy’yi gözaltına aldıklarında Cuma günü geldi. Yeni Delhi, Şah’ın bakanlığının polisi doğrudan kontrol ettiği bir bölgedir. Reddy üç günlük gözaltına alındı.

Tutuklama, Kongre çalışanlarının protestolarına yol açtı ve birçoğu #ReleaseArunReddy etiketini kullanarak X’te yayın yaptı. Kongre milletvekili Manickam Tagore, tutuklamanın “iktidarın rejim tarafından otoriter bir şekilde kötüye kullanılmasının bir örneği olduğunu söyledi.”

Kongrenin sosyal medya başkanı Supriya Shrinate, mesajlara ve yorum isteyen bir e-postaya yanıt vermedi.

Yanlış Bilgilendirme

Hindistan’ın 19 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasındaki seçimleri dünyanın en büyük demokratik etkinliği olacak.

Yaklaşık bir milyar seçmen ve 800 milyondan fazla internet kullanıcısı ile yanlış bilginin yayılmasıyla mücadele yüksek riskli bir iştir. Soruşturmalar başlarken Facebook ve X’e sık sık emir veren polis ve seçim yetkilileri tarafından günün her saati izlenmeyi içerir.

Polis şefi Prashant Kumar Cumartesi günü Reuters‘e verdiği demeçte, Hindistan’ın en kalabalık Uttar Pradesh eyaletinde 500’den fazla kişinin çevrimiçi içeriği takip ettiğini, tartışmalı yayınları işaretlediğini ve gerektiğinde kaldırılmaları için sosyal medya şirketleriyle koordine ettiğini söyledi.

Geçen hafta fırtınaya neden olan bir başka sahte video, eyaletin baş bakanı Yogi Adityanath’ın Modi’yi 2019 militan saldırısında ölenlerin aileleri için yeterince şey yapmadığı için eleştirdiğini gösterdi. Gerçek denetçiler videonun orijinal bir klibin farklı bölümleri kullanılarak oluşturulduğunu söylese de, eyalet polisi buna “yapay zeka tarafından oluşturulan bir sahte” adını verdi.

İnternet adres takibini kullanan eyalet polisi, 2 Mayıs’ta sahte video gönderisini bir gün önce X’te paylaşan ve 3.000’den fazla görüntüleme ve 11 beğeni alan Shyam Gupta adlı bir adamı tutukladı.

Polis, Gupta’yı mahkum edilmesi halinde yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek Hindistan hukuku hükümleri uyarınca sahtecilik yapmak ve düşmanlığı teşvik etmekle suçladı. Reuters, şu anda 14 günlük velayet süresine hizmet ettiği için kendisine ulaşamadı.

“Bu kişi bir teknoloji adamı değil. Teknoloji meraklısı olsaydı, onu hızlı bir şekilde tutuklamak mümkün olmazdı “dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar