Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan, Walmart Destekli Phonepe ve Google Pay'e Yardım Ederek Ödemelerin Piyasa Değerini...

Hindistan, Walmart Destekli Phonepe ve Google Pay’e Yardım Ederek Ödemelerin Piyasa Değerini Erteleyecek

Hindistan, popüler bir dijital ödeme yöntemi için pazar payındaki sınırlamaları bir kez daha erteleyecek, iki kaynak Reuters’e verdiği demeçte, yetkililerin pazar yoğunlaşmasıyla ilgili endişelere göre büyümeye öncelik vermesi nedeniyle Google Pay ve Walmart destekli phonepe’den yararlandığını söyledi.

Yarı düzenleyici olan Hindistan Ulusal Ödemeler Şirketi (NPCI), Birleşik Ödeme Arayüzü (UPI) aracılığıyla ödemeleri işleyen herhangi bir şirketin pazar payını yüzde 30’a çıkarmak için yıl sonu son tarihini iki yıla kadar uzatacak, konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip kaynaklar söyledi Reuters.

NPCI verilerine göre, Phonepe’nin UPI ödemelerindeki payı Nisan 2020’de yüzde 37’den yüzde 48,3’e yükselirken, Google Pay’in payı yüzde 44’ten yüzde 37,4’e geriledi. Veriler, ikisinin Nisan ayında toplam 11,5 milyar işlem gerçekleştirdiğini gösterdi.

NPCI ve Google Pay yorum yapmaktan kaçındı. PhonePe, yorum isteyen bir e-postaya yanıt vermedi.

Hindistan, 2016 yılında upı’yi başlattı, ancak çevrimiçi işlemleri teşvik etmek ve Asya’nın üçüncü büyük ekonomisinde nakit kullanımını azaltmak amacıyla şirketlerin anında dijital ödemeler hizmeti için ücret almasını yasakladı.

Bunun için ücret alamadıkları için, Hindistan bankaları ve Meta sahibi WhatsApp ve Amazon Pay gibi diğerleri, UPI tabanlı ödemeleri agresif bir şekilde zorlamadı ve yetkilileri yoğunlaşma riski konusunda endişelendirdi.

Uygulamaları ödemelerden para kazanmazken, PhonePe ve Google Pay, UPI müşteri tabanlarını kredi ve sigorta gibi hizmetleri satmak için kullanabildiler.

Merkez Bankası’ndan düzenleyici yetkiye sahip olan NPCI, 2020’de% 30 sınırını açıkladı, ancak daha sonra son tarihi iki yıl uzatarak 2024’ün sonuna kadar uzattı.

Kaynaklardan biri, PhonePe ve Google Pay’in UPI ödemelerinin büyümesine zarar vermeden pazar paylarını azaltmasının mümkün olmadığı için son tarihin tekrar uzatılması gerektiğini söyledi.

Medyayla konuşmalarına izin verilmediği için kimliklerinin belirlenmemesini isteyen kaynaklara göre, uzatma ile ilgili nihai kararın son teslim tarihine daha yakın bir tarihte iletileceği belirtildi.

NPCI, Şubat 2020’de WhatsApp’ın UPI tabanlı ödemeler sunmasına izin verildiğinde daha fazla rekabet umuyordu, ancak şirketin Nisan ayı itibariyle yalnızca yüzde 0,2 pazar payı vardı.

Üçüncü en yüksek paya sahip Hindistan’ın Paytm’si, düzenleyicilerin bir grup kuruluşuna bordür koymasının ardından platformları aracılığıyla işlenen ödemelerde düşüş yaşadı.

Bir ödeme şirketinden bir yetkili, ödeme firmalarının pazar payı sınırının kaldırılmasını istediğini ve npcı’den rekabeti teşvik etmek için UPI ödemeleri için ücret talep etmelerini istediğini söyledi.

İki kaynak, hükümetin firmaların UPI ödemeleri için ücret almasına izin verip vermeyeceğine karar vereceğini, ancak birinin npcı’nin hisse sınırının kaldırılmasını desteklemediğini söyledi.

UPI işlemlerinin hacmi Nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 49, 5 artarak Mart ayında kaydedilen yüzde 54’lük artışın altında kaldı.

Merkez bankası, en son verilere göre, geçen yılın sonlarında yaklaşık 300 milyon kullanıcı ve 50 milyon tüccar olan UPI kullanıcı tabanını genişletme yolları hakkında beyin fırtınası yapmak için Salı günü sektör yöneticileriyle bir araya geldi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar