Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan'ın En Yüksek Mahkemesi, Çin Fon Davasında Hapisteki Editörü Kefaletle Serbest Bıraktı

Hindistan’ın En Yüksek Mahkemesi, Çin Fon Davasında Hapisteki Editörü Kefaletle Serbest Bıraktı

Çarşamba günü Hindistan yüksek mahkemesi, haber sitesinin Çin finansmanı aldığını iddia eden bir davayla bağlantılı olarak hapsedilen bir editörün kefaletle serbest bırakılmasını emretti.

Prabir Purkayastha, New York Times soruşturmasının ingilizce yayın yapan Newsclick’in Çin propagandasını zorlayan bir ağ tarafından mali olarak desteklendiğini iddia etmesinin ardından geçen yıl tutuklandı.

Yeni Delhi ile Pekin arasındaki ilişkiler, 2020’de Himalayalar’da ölümcül bir birlik çatışmasına dönüşen ve iki ülke arasındaki diplomasiyi derin dondurucuya gönderen uzun süredir devam eden sınır anlaşmazlığı nedeniyle gergin.

Çarşamba günü Yüksek Mahkeme, Purkayastha’nın Hindistan mali suçlar dairesi İcra Müdürlüğü tarafından tutuklanmasının, tutukluluk gerekçelerini kendisine yazılı olarak iletemediği için yasadışı olduğuna karar verdi.

Yargıçlar B.R. Gavai ve Sandeep Mehta tutuklanmasını “hukukun gözünde geçersiz” ilan ettiler ve kefalet senetlerinin verilmesine tabi olarak serbest bırakılması gerektiğini söylediler.

Mahkeme, Purkayastha’nın hapsedilmesine ilişkin kararının, kendisine karşı devam eden davanın esasına ilişkin bir açıklama olmadığını söyledi.

Geçen yıl New York Times , Newsclick’in ABD’li milyoner Neville Roy Singham tarafından finanse edildiğini ve Singham’ın reddettiği iddiaları olan “Çin hükümetinin konuşma noktalarına yayıldığını” söyledi.

Raporda ayrıca Singham’ı Pekin ile yakın çalışmakla ve “propagandasını dünya çapında finanse etmekle” suçladı.

İddiaları da reddeden Purkayastha, resmi olarak suçlanan şüphelilerin neredeyse hiçbir zaman kefaletle serbest bırakılmadığı katı bir terörle mücadele yasası olan Yasadışı Faaliyetleri Önleme Yasası (UAPA) kapsamında tutuklandı.

Tutuklanması, Başbakan Narendra Modi’nin 2014’te iktidara gelmesinden bu yana basın özgürlüğünün azaldığı bir ülkede medyanın durumuna ilişkin uluslararası endişeleri artırmıştı.

Sınır Tanımayan Gazetecilere göre, Hindistan medya özgürlüğü sıralamasında 140’tan 159’a düştü.

Hükümeti eleştiren gazeteciler tacizden şikayet ediyor ve eleştirmenler, Modi hükümetinin maliyelerini inceleyerek ve dış finansmanı kısıtlayarak hak gruplarına baskı yapmaya çalıştığını söylüyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar