Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaRusya, Drone Tehdidi Nedeniyle 2 Havalimanını Geçici Olarak Kapattı

Rusya, Drone Tehdidi Nedeniyle 2 Havalimanını Geçici Olarak Kapattı

Rusya Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’dan 1.000 kilometre (620 mil) uzaklıktaki Kazan kenti yakınlarındaki büyük bir havaalanının, bölgenin bir Ukrayna saldırı uçağı tarafından hedef alınmasının ardından geçici olarak kapatıldığını söyledi.

Ukrayna kuvvetleri son haftalarda Rusya sınır bölgelerine yönelik hava saldırılarını artırdı, ancak aynı zamanda Rusya topraklarının derinliklerinde hedefleri vurabildi.

Savunma bakanlığı, Tataristan’ın orta bölgesi üzerinde bir Ukrayna insansız hava aracını düşürdüğünü, ancak saldırının hedefinin ne olduğunu belirtmediğini söyledi.

Rus havacılık kuruluşu Rosaviatsia, Kazan’ın büyük merkezi de dahil olmak üzere bölgedeki iki havalimanının aynı saatlerde geçici olarak kapatıldığını duyurdu.

Devlet haber ajansları ajansa verdiği demeçte, “Sivil uçakların güvenliğini sağlamak için Tataristan’daki iki havaalanının — Kazan ve Nizhnekamsk – çalışmalarına geçici kısıtlamalar getirildi” dedi.

Rusya daha önce, Kiev’in Ukrayna’daki operasyonu için Moskova’nın askeri karargahına ev sahipliği yapan güneydeki Rostov kentinde bir yakıt deposunu hedef alması nedeniyle bir gecede 17 Ukraynalı uçağı etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Savunma bakanlığı, Rus hava savunma sistemlerinin çeşitli sınır bölgelerinde 17 uçağı ve ilhak edilen Kırım yarımadasında 10 ATACMS füzesini ele geçirdiğini ve imha ettiğini söyledi.

Yerel vali Vasily Golubev Telgrafta, iki uçağın Rostov’daki bir yakıt deposunda ateş yakmadan veya kimseyi yaralamadan patlamaya neden olduğunu söyledi.

Ukrayna, daha büyük ve daha ağır silahlı komşusu ile topraklarındaki çatışmaya iki yıldan fazla bir süre kala, düzenli olarak Rus enerji tesislerini ve yakıt kaynaklarını hedef aldı.

Kiev, tesisler Rus ordusunu tedarik etmek için kullanıldığı için bu saldırıların haklı olduğunu savunuyor.

Ukrayna, iki yıldan fazla süren bombardımanlardan dolayı topraklarında büyük yıkıma uğradıktan sonra savaşı Rus topraklarına götürme sözü verdi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar