Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan'ın Finansal Piyasalarındaki 'Modi Primi' Zayıf Zaferin Ardından Aşınacak

Hindistan’ın Finansal Piyasalarındaki ‘Modi Primi’ Zayıf Zaferin Ardından Aşınacak

Hintli seçmenlerin Başbakan Narendra Modi’yi ılık bir şekilde onaylaması, iş dostu reformlar için zayıflamış bir görev bırakıyor ve yabancı para yöneticilerinin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine başka bir yatırım dalgasını salıvermeyi iki kez düşünmesini sağlıyor.

Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP), on yıl önce iktidara gelmesinden bu yana ilk kez hükümette üçüncü bir dönem sağladı, ancak kendi çoğunluğu olmadan.

Hindistan borsası, salgının başlamasından bu yana en ağır satışını oyların sayılması ve net dış satımın Salı günü rekor 1,5 milyar dolar olmasıyla yıprattı. Hisse senetleri Çarşamba günü bir miktar toparlandı.

Partinin kırsal alanlarda en fazla zemini kaybetmesiyle yatırımcılar, değer ve büyümenin kilidini açması beklenen toprak ve emek reformlarının muhtemelen arka plana düşeceğini söylerken, liderler bocalayan kırsal desteği desteklemeye odaklanıyor.

HSBC araştırmasına göre, geçen yılki güçlü satın alımlara rağmen Hindistan’da genellikle düşük kilolu olan küresel fon yöneticileri için belirsizlik dikkatli olmak için yeterli bir neden.

Avrupa’nın en büyük varlık yöneticisinin araştırma kolu olan Amundi Yatırım Enstitüsü’nün gelişmekte olan makro strateji başkanı Alessia Berardi, “Hükümetin gerçekten işe yönelik olmasına rağmen, ülkenin geride bırakılmış hissettiği başka bölgeler olduğu hissine sahipsiniz” dedi.

“Dolayısıyla daha kapsayıcı bir ekonomi, daha verimli bir ekonomi önemlidir” dedi.

Piyasada, altyapı ve üretim harcamalarının yol açtığı büyüme beklentisiyle zengin işlem gören hisse senetleri en ağır şekilde düştü ve Nestle India ve motosiklet üreticisi Hero MotoCorp gibi kırsal talebe maruz kalanlar yükseldi.

Yatırımcılar, refah harcamalarının artması ve bütçe konsolidasyonunun ertelenmesi risklerini fiyatlandırdıkça tahviller zayıfladı. Sıkı yönetilen rupi yedi haftanın en düşük seviyesine geriledi.

“Son on yılda Hindistan, hükümet istikrarı için bir değerleme primi ile ödüllendirildi…birleşme ve Satın alma Yatırımları için Hindistan ve Asya hisse senedi portföylerini yöneten Vikas Pershad, “bu değerleme priminin bir kısmı bugün çıktı ” dedi.

“Bence öncelikler biraz değişebilir short-term…so kırsal tüketici, kırsal kesimde çalışan yoksullar için daha fazla fayda.”

Savunma

Mayıs 2014’te lider olarak başlamasından bu yana Hindistan’ın hisse senedi ölçütleri üç kattan fazla arttığından, yatırımcılar 73 yaşındaki Modi’nin altında zenginleşti. Kazanç artışı, MSCI Hindistan endeksi için yıllık toplam getiriyi, mscı’nin Asya eski Japonya endeksi için yüzde 1,3’e karşılık dönem içinde yüzde 7,1’e çıkardı.

Elbette yatırımcılar, Modi’nin ittifakının 543 alt meclis sandalyesinden 293’ünü kazanmasıyla seçim sonucunun bu yörüngeyi rayından çıkarmasının muhtemel olmadığını ve Hindistan’ın geniş çapta istikrarlı para birimi ve cazip borç piyasasının gereksiz yere karıştırılmasının muhtemel olmadığını söylüyor.

“Hindistan’dan hala güçlü bir büyüme görüyoruz…Bence bu bir satın alma fırsatı, “diyor New York’taki Invesco’nun küresel pazar stratejisti Kristina Hooper.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar