Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan'ın Şimdiye Kadarki En Uzun Sıcak Dalgası, Daha Da Kötüsü

Hindistan’ın Şimdiye Kadarki En Uzun Sıcak Dalgası, Daha Da Kötüsü

Hükümetin en iyi hava durumu uzmanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, insanların giderek artan baskıcı sıcaklıklarla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardığı için Hindistan’ın sıcak hava dalgasının ülkeyi vuran en uzun dalga olduğunu söyledi.

Kuzey Hindistan’ın bazı bölgeleri, Mayıs ortasından bu yana 45 santigrat derecenin (113 derece Fahrenheit) üzerinde yükselen sıcaklıklarla bir sıcak hava dalgasıyla sarsıldı.

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD) başkanı Mrutyunjay Mohapatra, Indian Express daily ile yaptığı röportajda, “Bu, ülkenin farklı bölgelerinde yaklaşık 24 gündür yaşandığı için en uzun büyü oldu” dedi.

Yıllık muson yağmurlarının bu ay kuzeye doğru hareket etmesiyle merkür’ün düşmesi bekleniyor, ancak Mohapatra daha kötüsünün takip edeceği konusunda uyardı.

“İhtiyati veya önleyici tedbirler alınmazsa, sıcak hava dalgaları daha sık, dayanıklı ve yoğun olacaktır” dedi.

Hindistan, dünyanın en büyük üçüncü sera gazı yayıcısıdır, ancak sanayileşmiş Batı’nın çoğundan yirmi yıl sonra 2070 yılına kadar net sıfır emisyon ekonomisine ulaşmayı taahhüt etmiştir.

Şimdilik, enerji üretimi için ezici bir çoğunlukla kömüre güveniyor.

Mohapatra, “İnsan faaliyetleri, artan nüfus, sanayileşme ve ulaşım mekanizmaları, artan karbon monoksit, metan ve klorokarbon konsantrasyonuna yol açıyor” dedi.

“Sadece kendimizi değil, gelecek nesillerimizi de tehlikeye atıyoruz.”

Bilimsel araştırmalar, iklim değişikliğinin ısı dalgalarının daha uzun, daha sık ve daha yoğun hale gelmesine neden olduğunu gösteriyor.

En son sıcak hava dalgası, Yeni Delhi’deki sıcaklıkların başkentin önceki rekor seviyesiyle eşleştiğini gördü: 2022’de saat hızı 49,2 ° C (120,5 ° F).

İnsanlar kavurucu sıcaklıklardan kurtulmaya çalışırken, elektrik şebekesi 8.302 megavatlık rekor bir pik güç talebi altında inledi.

29 Mayıs’ta Delhi’nin Mungeshpur banliyösündeki otomatik bir meteoroloji istasyonu 52,9 ° C (127,2 ° F) gibi yüksek bir sıcaklık kaydetti, ancak sıcaklık hatalı bir sensörün sonucuydu.

Delhi’nin başka yerlerinde, diğer 17 şehir istasyonu aynı gün maksimum 49 ° C’ye (120,2 ° F) ulaştı.

Mohapatra, “Önümüzdeki iki gün boyunca okumaları gözlemleyen ve sensörle ilgili sorunlar olduğunu tespit eden bir uzman komitesi oluşturduk” dedi.

İBB kayıtla ilgili endişelerini saatler içinde dile getirirken, Mohapatra ilk kez sensörün arızalı olduğunu doğruladı.

“AWS’yi (otomatik hava istasyonları) altı ayda bir inceliyoruz” dedi.

“Ama bir kuş ya da maymun arasında onu rahatsız edebilir”.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar