Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEHindistan'ın Yeni Ceza Kanunları Polisin Gücünü Artırıyor, Ciddi Suç Mahallinde Video Çekimi...

Hindistan’ın Yeni Ceza Kanunları Polisin Gücünü Artırıyor, Ciddi Suç Mahallinde Video Çekimi Gerektiriyor

Pazartesi günü Hindistan, üst düzey yargıç tarafından “havza” hareketi olarak övülen, ancak eleştirmenlerin zaten buz gibi yavaş bir adalet hızını kötüleştirebileceğini söylediği sömürge dönemi ceza yasalarının elden geçirilmesini uyguladı.

İçişleri bakanı Amit Şah, kodların Hindistan’ın “dünyanın en modern adalet dağıtım sistemi olmasına” yardımcı olacağını söyledi.”

Gözden geçirilmiş üç yasa – ceza kanunu ve ceza muhakemesi usulü ve delillerle ilgili kodlar – geçen yıl Hindistan’ın önceki parlamentosunda kabul edildi, ancak yalnızca Pazartesi günü yürürlüğe girdi.

Baş Yargıç D. Y. Chandrachud, “toplumumuz için bir dönüm noktasını ifade ediyorlar.”

Cinsel saldırı ile ilgili yasalar güçlendirilirken, oğlancılığı suç sayan önceki bir yasa kaldırıldı.

Önemli değişiklikler arasında polisin bir şüpheliyi 15 günden 60güne ve bazı özel durumlarda 90’a kadar tutabileceği süre yer alıyor.

Yargıtay avukatı Nipun Saxena’nın eleştirdiği bir şey, daha önce bir davanın yargılanıp yargılanamayacağına karar vermek bir yargıca kalmıştı, ancak yeni yasalar polisin karar verme gücünü güçlendiriyordu.

Saxena, “Yargı işlevleri polise devredilemez” dedi.

Kanun ayrıca modernize edildi – ciddi suç mahallinde video kayıtlarının yapılmasını ve kabul edilebilir dijital kanıtların güncellenmesini gerektiriyordu.

Ancak eleştirmenler, yeni yasaların, önceki sistem kapsamında yargılananlara paralel olarak işleyecekleri için kafa karışıklığı yaratabileceğini söylüyorlar.

Hindistan zaten çok yavaş bir adalet sistemine sahip ve mahkemelerde her an bekleyen milyonlarca dava var.

Saxena, değişikliklerin yargılanmayı bekleyen dava sayısını “yüzde 30 ila 40” artırabileceği konusunda uyardı.

Muhalefet partileri, yasaların 100 ‘den fazla milletvekilinin meclisten uzaklaştırılmasıyla kabul edildiğini, yani kilit konuların tartışılmadığını söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar