Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaUkraynalı Postacı, Perişan Doğu'da Umut Vermek için Her Şeyi Riske Atıyor

Ukraynalı Postacı, Perişan Doğu’da Umut Vermek için Her Şeyi Riske Atıyor

Şafak sökerken Ganna Fesenko uçaksavar ceketini giydi ve zırhlı minibüsüne tırmandı. Ve böylece savaştan zarar gören doğu Ukrayna’da görev yapan postacı için normal bir gün daha başlıyor.

Fesenko, Ukrayna posta servisi için çalışıyor ve iki yıl boyunca cephe kasaba ve köylerine teslimat yaptıktan sonra bile hala korktuğunu itiraf etti.

Fesenko afp’ye verdiği demeçte, “Her gittiğimde geri dönmeyebileceğimin çok farkındayım” dedi.

Geçen ayın sonlarında, Rus kuvvetlerinin sürpriz bir saldırı başlattığı Kharkiv bölgesinde bir insansız hava aracı tarafından bir postacı öldürüldüğünde durum böyleydi.

Kremlin’in Şubat 2022’de saldırısını başlatmasından bu yana, görevde dört Ukrposhta çalışanı öldü ve dördü yaralandı.

Fesenko riski kabul ediyor çünkü kendi ülkesi olan Donetsk ‘teki – acımasız savaşın harap ettiği – sanayi bölgesindeki çalışmalarının hayati önem taşıdığına inanıyor.

Fasenko sadece mektup ve koli teslim etmiyor. Ayrıca değerli emekli maaşı ve sosyal ödemeler, ilaçlar ve bakkallar da getiriyor.

“Birinin bunu yapması gerekiyor. İnsanlar bizi bekliyor,”dedi 39 yaşındaki. “Cephe kasabalarında geride kalıyorlar.”

Günün ilk durağında, yaklaşık bir düzine yaşlı yerli, Novoselydivka köyündeki merkez meydana doğru çekilirken minibüse doğru koştu.

“Seni bekledik ve bekledik!” bir kadın Fesenko’ya söyledi.

“Ama geç kalmadık,” diye yanıtladı gülümseyerek, insanların alması için gazete, kahve, makarna ve bisküvi koymadan önce.

Emekliler Fasenko ile şaka ve haber alışverişinde bulundular. Bazen bir kurtarıcı ve bazen de kötü huyları için bir kum torbası olarak karşılanır.

O, bu anlarda “her şeyi bırakmak” istediğini kabul ederek, cesaret edecek başka kimseleri olmadığını açıkladı.

Çalışmaları, iki yıldan fazla süren çatışmaların tükettiği Donetsk sakinlerinin zihinsel durumuna bir pencere sunuyor.

Sırada Anastasia Kerelova, savaşın köy hayatını “kırdığını” söyledi. Postanesi kapalı, bu nedenle Fasenko’nun aylık ziyareti şart.

Rus kuvvetleri “her gün ateş ediyor. Dayanılmaz bir şey. Bundan çok yoruldum,”dedi 86 yaşındaki hıçkırarak.

Kerelova hala şaka yollu bir şekilde “taksi” dediği mavi bir bisikletle köyün etrafında dolaşıyor. Ancak diğerleri o kadar hareketli değil ve Fesenko evlerinde duruyor.

Fasenko geldiğinde Olga onun dışında bir sandalyede bekliyordu.

“Nereye gideceğim?” ciddi hareketlilik sorunları olan 74 yaşındaki, postacı kadının market teslimatlarını almanın dükkana gitmekten daha uygun olup olmadığı sorulduğunda, “dedi.

Terk edilmiş köyünde ona asansör önerecek kimse yoktu ve bakkal alışverişi gibi günlük işleri neredeyse imkansız hale getiriyordu.

Fesenko, “İnsanlar umutsuz bir durumda” dedi.

Ocheretyne’de engelli yaşlı bir kadının – şimdi Rusya tarafından ele geçirilen bir kasaba – altı ay boyunca bir mahzende bir kez bile ayrılmadan nasıl yaşadığını anlattı.

“Bodruma indik ve emekli maaşını teslim ettik. Nereye giderdi? Hangi atm’ye veya hangi bankaya gidebilir?” Fesenko dedi.

Bu yaklaşım olmadan burada çalışmak imkansız “dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar