Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaKitaplarİdeal Anne ve Başarılı işçi: Bir kadın her ikisi de Olabilir mi?

İdeal Anne ve Başarılı işçi: Bir kadın her ikisi de Olabilir mi?

Olive soruları olan genç bir kızdır. Etrafındaki yetişkinler için her zaman uygun olmayan ama önemli olan sorular. Böyle bir soru, annesinin gün içinde nerede kaybolduğunu merak etmesine neden olur. Aynı zamanda acil bir soru haline geliyor çünkü onun yaşındaki çocuklar gündüzleri babaların yok olma fikrine aşina olsalar da, tüm anneler kayıp değil, değil mi? Helen Farmer’ın ilk çocuk romanının bu görünüşte basit öncülünün altında Annemin Gizli Maceraları (Pavithra Suresh tarafından resmedildi ve Dreamwork Collective tarafından yayınlandı) karmaşık sorular var: çalışan bir annenin hayallerini ve hırslarını normalleştirmek, bir ailedeki tüm bireylerin fedakarlık talep etmeden gelişmesine yer açmak. BAE’deki en popüler radyo kişiliklerinden biri olan Helen, aynı zamanda bir mumfluencer. Ama ebeveynliğin göz kamaştırıcılığıyla ilgili olan o değil. Takipçilerinin bildiği gibi, ebeveynliğin dağınık yönüne dair içgörüleri genellikle zeka ve mizahla iletilir, bu da onu anneliği benimsemiş ancak sessizce onunla başa çıkabilen kadınlar için fazla tanımlanabilir kılar.

 

“Büyük kızım yaklaşık altı aylıkken gerçekten zor zamanlar geçiriyordum” diye hatırlıyor. “Annelik deneyiminden başka kimin bahsettiğini görmek için etrafıma baktığımda kimse yankılanmadı. O zamanlar ebeveynlik çok istekliydi. Baby Dior ve 5.000 Dh’lik çocuk elbiselerinden bahsediyorduk. Bu benim deneyimim değildi.” Peki, onun deneyimi neydi? “Yeni bebekle sevdiğim bir iş arasında hokkabazlık yapmak.” İşte o zaman Helen blogunda anneliğin dağınık yönleri hakkında konuşmaya başladı ve sonunda bu konuşmayı sosyal medya kanallarına götürdü. Yazar ve dergi editörü olmasına yardımcı oldu, kırılganlıklarını topluca yankılanacak şekilde ifade etmesini sağladı. “Bağlantının tek gerçek yolunun güvenlik açığı olduğunu düşünüyorum ve bu fazla paylaşım anlamına gelmiyor. ‘Yanlış anladım’ diyen ilk kişi olmayı umursamıyorum çünkü başkalarının ‘Evet, ben de’ diyerek yanıt vermesi güçlendirici olabilir.’” Başarı çağında, kadınlar bile yargıdan muaf değildir. Çocuk yetiştirmek için evde oturduklarında yargılanırlar. Hayallerini gerçekleştirmek için dışarı çıktıklarında yargılanırlar. Bunun ortasında, tutku ve sorumluluk arasında denge bulmaya çalışan, kendisiyle çatışan bir zihin var. “Bazen tek yapmanız gereken yardım istemek. Çok yetkin olduğum ve eve gelmekten ve bebeğimle tam olarak ne yapacağımı bilmemekten gerçekten zevk aldığım bir işten ayrılmayı çok zor buldum. İnsanlar her kadının annelik içgüdüsüne sahip olduğunu ve doğal olarak bir çocukla ne yapacağını bildiğini söyler. Dahası, başarılı bir profesyonel olmaktan ‘başarısız’ bir anneye kimlik kayması gerçekten, gerçekten zor olabilir.”

 

Helen’in sesinin gerçekten yankılandığı yer, çocuklarını, ailesini ve dadısını sadece pasif izleyiciler değil, aynı zamanda başarılı bir profesyonel ve mumfluencer olarak yolculuğuna aktif katılımcılar haline getirmektir. Eşinden, annesinden veya dadısından olsa bile yardım istemekten asla çekinmediğini söylüyor. “Çocuklarımla yaptığım şey hakkında konuşuyorum. Hayatımın başka bir yanı olduğunu anlamalarını istiyorum “diyor. Annemin Gizli Maceraları, çalışan bir annenin yapması gereken seçimler etrafındaki bu pusun gizemini çözme arzusundan doğar. “Çocuklarımın hayatı boyunca çalıştım ve bazı sorular ortaya çıkardı – neden çalışıyorum, anneler gün içinde nereye gidiyor? Pek çok çocuk, etrafta olmadıklarında ebeveynlerinin nereye gittiğini düşünür. İşleri, arkadaşları veya başka hobileri olabileceği aklına gelmiyor “diyor. “Benim işimi açıklamak oldukça kolay, ancak genç bir zihnin kavramsallaştırması daha zor bir işiniz varsa, ebeveyn için daha da zorlaşıyor. Bu kitap, ebeveynler ve çocuklar arasında bir konuşma başlatıcı olması amaçlanmıştır. Her gün binlerce soru soran genç bir kız hakkında.” Olive’in sorularının çoğu aslında Helen’in kendi kızlarının küçük çocukken sahip olduğu sorulardır. ”Ve sonra eklenemeyen bazı sorular vardı” diye şaka yapıyor.

 

Kitap üç ila yedi yaş arası çocuklara yönelik olsa da Helen, çocuklarına kitap okuyan annelerin satır aralarını okumasını ve çalışan anne baba olarak kendilerine karşı şefkatli olmasını da istiyor. “Tabağımızda çok büyük bir miktar olduğunu anlıyorum. Pek çok kadın hobilerin kaymasına izin verir, eş veya anne olmadan önce zevk aldığımız şeylerden vazgeçer. İster evde ister ofiste çalışsın, herhangi bir kadın ne kadar yırtık hissedebileceğini anlayacaktır. Ama yalnız olmadığını bilmenin bir rahatlığı var.” Sosyal medya çağında artık sadece ebeveyn olamayız. Medyada çalışanların da güzel ebeveynler olması, uykusuz gecelerin fotoğrafını çekmesi, fizyolojiyi değiştirme endişesi olması bekleniyor. “Yaptığım en iyi şey, sosyal medyada kimi takip ettiğimi küratörlüğünü yapmak ve kontrol etmek. Sizi daha kötü hissettiren birini takip ederseniz, takipten çıkın “diyor ve yeni anneler tarafından hazırlanan bu kamusal kişiliğe daha önemli bir boyutun, aslında bunu yapmalarını sağlayan destek sistemi olduğunu ekliyor. “Çevrenizde bakıma ve ilgiye ihtiyacı olan bir çocuk olduğunu kabul etmek önemlidir. Halkın gözünde çoğu kadın bunu yapmaz. Bugün, destekleyici bir partnerin ve inanılmaz bir dadının bana dışarı çıkıp hayallerimin peşinden koşma güvenini verdiğini ve çocuklarıma bakılacağına dair güvence verdiğini güvenle ve gururla söyleyebilirim.” Yıllardır şirketlerde çalışan annelerle yapılan sohbetler, kreş ve evden çalışma gibi sağlam destek yapılarına yönelik talepleri içeriyordu. Yine de konu temel gerçekler olduğunda, pandemi bize birkaç ders verse bile çok az şey değişti. Helen, ”Bence bizi daha insan yaptı” diyor. “Artık o Yakınlaştırma çağrısının arkasında koşan bir çocuk görmeye alışkınız. Meslektaşlarımıza ve patronlarımıza ebeveyn olarak bakmaya başladık. Umarım momentum kaybolmaz. Biraz sunum yapmaya geri döneceğimizden endişeleniyorum.” Ancak esnekliğin sadece annelikle ilgili olmadığı konusunda ısrar ediyor; Ebeveynlerine veya bir akrabasına bakan birine bile uzanabilir. Konuşmamızı tamamlarken, Helen’e kadınların oynadığı çeşitli roller arasında — bir anne, kız, eş, kız kardeşin rolleri — kendilerinden, kendilerine ait olan ve yalnızca kendilerine ait olan bir şeyi nasıl koruyorlar? “Kendimizi kaybetmek çok kolay. Günde sadece 24 saatimiz var, ancak bence Beyoncé’nin daha fazlası var “diye gülüyor. “Ama anlamamız gereken şey, kendi fincanımızı doldurmamız, hobilerimizin peşinden gitmemiz ve daha mutlu insanlar olmamız gerektiğidir. Sevdiğin bir şeyi yapmak bencilce değil. Birkaç yıl önce Kilimanjaro Dağı’na tırmandım ve çocuklarımın bir haritada annelerinin oraya gittiğini gösterebilmelerini sevdim.” anamika@khaleejtimes.com
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar