Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaİklim Değişikliği Bangkok'u Taşınmaya Zorlayabilir

İklim Değişikliği Bangkok’u Taşınmaya Zorlayabilir

Ülkenin iklim değişikliği bürosundaki üst düzey bir yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tayland’ın yükselen deniz seviyeleri nedeniyle başkenti Bangkok’u yeniden yerleştirmeyi düşünmesi gerekebileceğini söyledi.

Tahminler, sürekli olarak, alçak Bangkok’un yüzyılın sonundan önce okyanus tarafından sular altında kalma riskini taşıdığını gösteriyor.

Hareketli başkentin çoğu, yağışlı mevsimde zaten su baskınlarıyla savaşıyor.

Hükümetin iklim değişikliği ve çevre dairesi genel müdür yardımcısı Pavich Kesavawong, kentin mevcut ısınma yolunda dünyaya uyum sağlayamayabileceği konusunda uyardı.

Afp’ye verdiği demeçte, sanayi öncesi seviyelerden küresel sıcaklıklardaki artışa atıfta bulunarak, “Sanırım şimdiden 1,5 derecenin (santigrat derecenin) ötesindeyiz” dedi.

“Şimdi geri dönüp adaptasyon hakkında düşünmeliyiz.”

“Şu anki durumumuzda kalırsak Bangkok’un zaten su altında olacağını hayal ediyorum.”

Bangkok şehir yönetimi, Hollanda’da kullanılanların çizgileri boyunca barajlar inşa etmeyi içeren önlemleri araştırıyor, dedi.

Ancak Pavich, tartışmaların hala varsayımsal olduğunu ve konunun “çok karmaşık” olduğunu belirterek, “taşınmayı düşünüyorduk” dedi.

“Şahsen bunun iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum, bu yüzden başkenti, hükümet alanlarını ve iş alanlarını ayırabiliriz” dedi.

“Bangkok hala hükümetin başkenti olacak, ancak işi hareket ettirecek.”

Bir hamlenin politika olarak benimsenmesi henüz çok uzak olsa da, bölgede benzeri görülmemiş bir durum olmayacaktır.

Endonezya, bu yıl ülkenin siyasi merkezi olarak batan ve kirlenen Jakarta’nın yerini alacak yeni başkenti Nusantara’nın açılışını yapacak.

Mamut hareketi tartışmalı ve son derece pahalıydı ve tahmini fiyat etiketi 32 milyar dolar – 35 milyar dolardı.

Tayland, ısı ve kuraklıkla mücadele eden çiftçilerden mercan ağartması ve kirliliğinden etkilenen turizm işletmelerine kadar çeşitli sektörlerde iklim değişikliğinin etkilerinden muzdarip.

Son mercan ağartmasına yanıt olarak birkaç milli parkı kapattı ve Pavich daha fazla kapanmanın mümkün olduğunu söyledi.

“Doğamızı kurtarmak zorundayız, bu yüzden kaynaklarımızı korumak için her türlü önlemi alacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Ancak Pavich, hükümetin özellikle Tayland’ın kuzeyinde artan hava kirliliği sorununu çözme çabalarının henüz meyve vermediğini kabul etti.

Temiz havaya odaklanan yasa bu yıl kabul edildi ve Pavich, milli park yetkililerinin korunan alanlardaki yangınları önleme ve söndürme çabalarını artırdığını söyledi.

“Tarım sektörü bizim için çok zor” dedi ve mevsimsel pusun önemli bir katkısı olan hasat sonrası devam eden yanmaya atıfta bulundu. Birkaç yıl boyunca bir iyileşme olası değildir.

Daha da önemlisi, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı’nın bir parçası olan departmanı, Tayland’ın en az 2019’dan beri yürürlükte olan ancak Covıd-19 salgını sırasında rafa kaldırılan ilk iklim değişikliği yasasını zorluyor.

Pavich, karbon fiyatlandırmasından azaltma ve uyum önlemlerine kadar her konuda hükümler içeren mevzuatın bu yıl yasalaşacağını söyledi.

Tayland, 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünü ve 2065 yılına kadar net sıfırı hedefliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar