Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş Dünyasıİşletmeİlk 10 BAE Bankasının Karlılığı 1. Çeyrekte %9,3 Artarak 20,8 Milyar Dh'ye...

İlk 10 BAE Bankasının Karlılığı 1. Çeyrekte %9,3 Artarak 20,8 Milyar Dh’ye Yükseldi

BAE bankacılık sektörünün karlılığı, “değer düşüklüğü giderlerindeki düşüş” ve artan işletme geliri nedeniyle ilk çeyrekte çeyrek bazda yüzde 9,3 artarak 20,8 milyar Dh’ye yükseldi. Alvarez & Marsal, çekirdek olmayan gelirin ve düşük işletme maliyetlerinin de karlılığı desteklediğini söyledi.

Küresel profesyonel hizmetler firması BAE Banking Pulse raporunda, bankaların mevduatlarının 2024’ün 1. Çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,1 arttığını da gördüğünü söyledi.

A & M genel müdürü ve Orta Doğu finansal hizmetler başkanı Esad Ahmed, BAE’deki ilk 10 bankanın iyileştirilmiş maliyet verimliliği, daha düşük karşılıklar ve daha yüksek işletme dışı gelir nedeniyle karlı olduğunu söyledi. ”Şu anda muhtemelen zirvede olan statik bir gösterge faiz oranının zemininde, sektör devam eden bir esneklik gösterdi” dedi.

“Varlık kalitesi, devam eden yüksek faiz ortamına duyarlı olmaya devam ediyor. BAE Merkez Bankası, gösterge oranını ABD fed’ine sabitlemeye devam ediyor ve banka oranını yüzde 5,4’te tutuyor “dedi.

Rapor için analiz edilen bankalar arasında First Abu Dabi Bankası, Emirates NBD, Abu Dabi Ticaret Bankası, Dubai İslam Bankası, Mashreq Bankası, Abu Dabi İslam Bankası, Dubai Ticaret Bankası, Fujairah Ulusal Bankası, Ras Al Khaimah Ulusal Bankası ve Sharjah İslam Bankası bulunmaktadır.

BAE Merkez Bankası’na göre, BAE bankacılık sektörü, ülkede faaliyet gösteren bankaların toplam varlıklarının yıllık bazda yüzde 11 artarak 2023’te rekor 4,1 trilyon Dh’ye yükselmesiyle küresel rüzgarlara rağmen 2024’te daha da canlı bir büyümeye hazırlanıyor.

Bankaların yüzde 50’sinden fazlası, risk maliyetinde bir iyileşme olduğunu bildirdi ve bu da genel olarak yüzde 0,4’e ulaşan 39 bps ile iyileşti. Ek olarak, toplam bozulmalar yüzde 47,9’luk bir düşüşle 2,0 milyar Dh’ye geriledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar