Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaİsrail Finalde Yarışırken Gazze'nin Gölgesinde Eurovision

İsrail Finalde Yarışırken Gazze’nin Gölgesinde Eurovision

Eurovision Şarkı Yarışması finali, İsrail’in Gazze savaşı sırasındaki katılımı etrafında gerginlikler artarken Cumartesi günü İsveç’in Malmö’sünde başlıyor.

İsrail, pop seslerinin ve kitschy şovlarının milyonlarca sevgilisi tarafından dünya çapında izlenen bir yarışmaya katılan 25 ülkeden biri.

Ancak İsrail’in yarışmaya katılması şiddetli tartışmalara neden oldu ve bir AFP muhabiri Malmö sokaklarında protesto etmek için binlerce kişinin toplandığını gördü.

“Biz Eurovision’a karşı değiliz, İsrail’in bu Eurovision’a katılmasına karşıyız. Temsilcisinin Malmö’de olmasını istemiyoruz… isveçli emekli Ingemar Gustavsson Afp’ye verdiği demeçte, “Gazze’de olanlar yüzünden.

Malmö, ülkenin en büyük Filistin kökenli topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

360.000’den fazla nüfusu 186 milleti temsil eden farklı şehir, ikonik pop grubu Abba’nın “Waterloo” ile Eurovision galibiyetinin 50. yıldönümünde 90 ülkeden 100.000’e kadar taraftar bekliyor.

Polis, yarışmada doğrudan tehdit yapılmadığını söylese de, sayılarını Norveç ve Danimarka’dan gelen takviyelerle desteklediler.

Bu arada yarışma, Cumartesi günü erken saatlerde Hollandalı yarışmacı Joost Klein’in İsrail’in katılımı konusundaki tartışmalarla hiçbir bağlantısı olmayan nedenlerle diskalifiye edilmesiyle sarsıldı.

Olayı denetleyen Avrupa Yayın Birliği yaptığı açıklamada, “İsveç polisi, Perşembe gecesi Yarı Finaldeki performansının ardından meydana gelen bir olaydan sonra yapım ekibinin bir kadın üyesi tarafından yapılan bir şikayeti araştırdı” dedi.

“Hukuki süreç yoluna devam ederken, Yarışmaya devam etmesi onun için uygun olmaz.”

Hollandalı yayıncı Avrotros, Afp’ye Klein’in dışlanmasının “orantısız” olduğunu ve karardan “şok” olduğunu söyledi.

Rotterdamlı Hollandalı bir kadın olan Marina afp’ye “Çok üzgünüm” dedi. “Ne olduğunu bile bilmediğimiz bir şey için birini diskalifiye etmek çok orantısız geliyor.”

Klein, Perşembe günkü basın toplantısında yüzünü defalarca Hollanda bayrağıyla örttüğünde, görünüşe göre İsrail’in yarışmacısı Eden Golan’ın yanına yerleştirilmeyi kabul etmediğini gösteren tartışmalara çoktan başlamıştı.

EBU, Mart ayında, Golan’ın dünya çapında binlerce müzisyenden dışlanması çağrılarına rağmen katılacağını doğruladı.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Hamas saldırısına tepki olarak misilleme saldırısı, Gazze’de çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 34.943 kişiyi öldürdü.

Savaş, İsrail’in resmi rakamlarından oluşan bir AFP çetelesine göre, Hamas’ın İsrail’e saldırmasıyla başladı ve çoğunluğu sivil olmak üzere 1.170’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Militanlar ayrıca, İsrail’in 128’inin Gazze’de kaldığını tahmin ettiği ve ordunun öldüğünü söylediği 36’sı da dahil olmak üzere rehineleri ele geçirdi.

İsrail, geçen yıl 162 milyon televizyon izleyicisinin izlediği şarkı söyleme gösterisinde Hırvatistan ve İsviçre ile bahisçilerin favorilerinden biri olarak yer alıyor.

Golan’ın şarkısı, organizatörlerin Hamas saldırısına yönelik bariz imaları nedeniyle şarkıyı fazla politik bulmasının ardından değiştirdiği “October Rain” adlı önceki bir versiyonun uyarlamasıdır.

İsrail, 1973’ten beri Eurovision’a katılıyor ve en son 2018’de dördüncü kez kazanıyor.

Ancak ülkenin bu yılki katılımı acı bölünmelere neden oldu.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Golan’a iyi şanslar diledi ve Golan’ın “korkunç bir anti-Semitizm dalgası” olarak adlandırdığı protestolara katlanarak “çoktan kazandığını” söyledi.

İspanya’da, aşırı solcu Sumar partisi Cuma günü İsrail’in yarışmadan çıkarılması çağrısında bulunan bir dilekçe başlattı.

Örgütleyicileri, “ordusu Filistin halkını yok ederken ve topraklarını yerle bir ederken” İsrail’in katılmasına izin verdikleri için kınadı.

Bu arada Alman Kültür Bakanı Claudia Roth, İsrailli sanatçıları boykot etme çağrılarını “kesinlikle kabul edilemez” olarak kınadı.

Ukrayna’daki savaşın ardından Rusya’yı askıya alan EBU, bunun siyaset yapmadığı konusunda ısrar etti.

Geçen yıl Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin arenada konuşmasını yasakladı.

Bu tarafsızlığa Salı günü, yarışmanın açılış numarasına koluna keffiye takarak katılan İsveçli şarkıcı Eric Saade meydan okudu.

İki gün sonra Belçikalı yayıncı Vrt’deki sendikalar, Filistinlileri destekleyen bir mesaj yayınlamak için ikinci yarı finalin iletimini kısa bir süre kesintiye uğrattı.

“İsrail devletinin insan hakları ihlallerini kınıyoruz” mesajı, Ateşkes ve Soykırımı Durdur etiketlerinin eşlik ettiği mesajda yer aldı.

Organizatörlerin katılımcı ülkelerin bayrakları dışındaki tüm bayrakları yasakladığı Malmö Arenasında sahnenin tamamı neon ışıklar, parlak kostümler ve neşeli melodilerdi.

Erişim sağlamak için yaklaşık 9.000 seyircinin, özellikle protestocuların yaklaşmasını engellemek için tasarlanmış güçlendirilmiş bir güvenlik sisteminden geçmesi gerekiyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar