Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaKontamine Mayonez, Gıda Zehirlenmesinin 1 Kişiyi Öldürmesinden Sonra Suudi Arabistan'da Birçok Kişi...

Kontamine Mayonez, Gıda Zehirlenmesinin 1 Kişiyi Öldürmesinden Sonra Suudi Arabistan’da Birçok Kişi Hastanelik Oldu

Suudi yetkililer, Riyad’daki Hamburgini restoranına bağlı gıda zehirlenmesi olayından sonra dağıtımı durdurdu ve kontamine mayonezi geri çağırdı.

Gıda ve İlaç Dairesi, gıda zehirlenmesi vakalarının patlak vermesi ile restoran zincirinde servis edilen mayonez arasında bir bağlantı tespit etti. Laboratuvar analizi, söz konusu restoranda servis edilen bir ‘AFİYET OLSUN’ mayonez örneğinde botulizmin nedeni olan Clostridium botulinum bakterisinin varlığını ortaya çıkardı.

Geçen hafta bir restoran zincirindeki gıda zehirlenmesi nedeniyle bir kişi öldü ve 75 kişi hastaneye kaldırıldı. 75 Vakadan hastalananların 69’u Suudiler, altısı gurbetçiydi.

Hızla yanıt veren bakanlık, Gıda ve İlaç Dairesi ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği içinde bir dizi önlem uyguladı:

Ürün geri çağırma : ‘Afiyet Olsun’ mayonezinin dağıtımı ülke çapında durduruldu. Ürün, tüm Suudi şehirlerindeki pazarlardan ve gıda kuruluşlarından kaldırılacak. Ayrıca mayonez üreten fabrika yasal işlem görene kadar kapatıldı.

Ürün imha edildi : Parti veya son kullanma tarihinden bağımsız olarak fabrikada kalan tüm ürün stoğu geri çekilecek ve imha edilecektir.

Müşteri bildirimi: Fabrikanın müşterilerinden, özellikle restoran ve yemek işletmelerinden, elindeki bu tür mayonezi imha etmeleri istendi.

Gelişmiş izleme: Düzenleyici kurumlar ülke genelinde izleme ve denetim kampanyalarını yoğunlaştıracaktır. Belediye ve ilgili makamlar, tüm gıda ürünlerinin tüketilmesinin güvenli olmasını sağlamak için hedefli kampanyalar yürütecektir.

Bakanlık ve ilgili makamlar, halkı bilgi için resmi kaynaklara güvenmeye ve söylentilerin veya asılsız haberlerin yayılmasından kaçınmaya çağırıyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar